Dlaczego warto jeść miód?

Dlaczego warto jeść miód?

Miód jest z człowiekiem od początku jego dziejów. Jest to smakołyk, który nie tylko osładza napoje i potrawy, ale jest także źródłem wielu składników mineralnych. Pożywiają się nim także zwierzęta, również te bajkowe, np. Kubuś Puchatek, który miodu sobie zdecydowanie nie żałował. I miał rację. Dlaczego warto jeść miód?

Właściwości zdrowotne miodu

Miód polski to najlepsza opcja jaką możemy wybrać. W ofercie znajdziemy miody z przeróżnych roślin, np. miód lipowy, wrzosowy, malinowy, wielokwiatowy a nawet gryczany. Każdy z nich powstaje z innych kwiatów i ma nieco inne właściwości zdrowotne. Miód lipowy na przykład ma silne działanie antybiotyczne, napotne, przeciwkaszlowe, wykrztuśne i przeciwskurczowe, dlatego tak często wykorzystuje się go przy infekcjach i przeziębieniach. Jest też źródłem witamin i minerałów, co czyni go świetną alternatywą dla zwykłego, białego cukru. Wartości lecznicze i zdrowotne miodu uzależnione są od tego z jakiego kwiatu powstał. Jednak w większości rodzajów znajdziemy  wiele mikroelementów, takich jak potas, fosfor, chlor, żelazo, wapń oraz magnez. Miód to także bogate źródło witamin, np. witaminy A i  C, kwasu foliowego oraz biotyny i witamin z grupy B. 

Wartości zdrowotne miodu można wzbogacić różnymi dodatkami. Ciekawym połączeniem jest miód z dodatkiem imbiru i czosnku. Coraz częściej można też znaleźć specjalne mieszanki przeznaczone konkretnie do kawy lub herbaty, np. miód z cynamonem i kardamonem. 

Jak rozpoznać prawdziwy miód?

Na półkach sklepowych można znaleźć przeróżne miody i wyroby miodopodobne. Zdecydowanie powinniśmy sięgać po te pierwsze, a unikać tych drugich. Miody sztuczne wytwarzane są w laboratorium z czystego cukru i tak naprawdę z miodem mają niewiele wspólnego. Prawdziwy miód polski wytwarzają pszczoły. Miód najczęściej zbiera się z pasiek, jest to opcja zdecydowanie tańsza, chociaż i tak droższa niż miód syntetyczny. Najdroższe i według wielu najlepsze są miody z dzikich zbiorów, tak jak na przykład miód wrzosowy. Proces jego pozyskiwania jest niezwykle czasochłonny i nie należy do zadań prostych. 

Naturalne miody w zależności od rodzaju mają różną konsystencję, kolor i przejrzystość. Większość z nich przypomina kolorem bursztyn, który wzięty pod światło lekko się mieni. Należy jednak pamiętać, że naturalny miód ulega procesowi krystalizacji. Im dłużej leży w słoiku, tym bardziej zmieni się jego konsystencja i przejrzystość. Miody, które przez miesiące, a nawet lata pozostają w niezmienionym stanie są miodami sztucznymi.

Dodaj komentarz