Od czego zależy ostateczny koszt kredytu?

Od czego zależy ostateczny koszt kredytu?

Koszt kredytu jest z oczywistych względów jednym z najważniejszych aspektów, na jakie zwracają uwagę kredytobiorcy, kiedy rozważają różne oferty. Wybranie najlepszego dostępnego kredytu może na przestrzeni lat oznaczać oszczędność rzędu wielu tysięcy złotych, szczególnie w przypadku zobowiązań na wysokie kwoty, więc zdecydowanie warto zadbać o jak najbardziej atrakcyjne parametry kredytu.

Na to, ile będzie kosztował dany kredyt i czy okaże się korzystny, wpływa wiele różnorodnych czynników. Warto się z nimi dokładnie zapoznać, ponieważ nie są one tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. W takim razie, od czego zależy ostateczny koszt kredytu? Najważniejsze informacje na ten temat zebraliśmy poniżej.

Kluczowe czynniki, które wpływają na koszt kredytu

Koszt kredytu nie jest jedynym jego parametrem, na który należy zwracać uwagę, rozważając różne oferty kredytu (istotny jest też między innymi maksymalny okres spłaty), ale bez wątpienia jest czymś kluczowym. Wśród aspektów, które mają największy wpływ na ostateczny koszt kredytu, można wymienić:

  • oprocentowanie nominalne
  • prowizję za udzielenie kredytu
  • ubezpieczenie kredytu
  • opłaty dodatkowe.

Koszt kredytu zależy także od jego kwoty, a także okresu spłaty. Dłuższy okres spłaty oznacza wyższy koszt zobowiązania, z uwagi na to, że spłata kapitału następuje wolniej, więc naliczają się wyższe odsetki. Jednocześnie wiąże się on z niższą ratą, więc w niektórych przypadkach może być optymalnym rozwiązaniem.

Oprocentowanie kredytu może być stałe lub zmienne. W tym drugim przypadku na jego wysokość składa się zmienna stopa procentowa WIBOR, a także marża banku. Nie można zaciągnąć kredytu z zerowym oprocentowaniem, natomiast zdarzają się oferty promocyjne z zerową prowizją.

Ubezpieczenie kredytu w niektórych przypadkach jest obowiązkowe, a w innych opcjonalne. Zwiększa ono ostateczny koszt kredytu, ale sprawia, że w razie spełnienia określonych warunków (na przykład utraty pracy) ubezpieczyciel spłaci całość lub część zobowiązania.

Wśród opłat dodatkowych można za to wymienić na przykład opłatę przygotowawczą. Warto zwrócić uwagę na tego typu opłaty, ponieważ ich łączna kwota potrafi być stosunkowo wysoka.

Jak nie przepłacić na kredycie?

Jeśli interesują nas kredyty Wrocław i chcemy zadbać o to, aby na nich nie przepłacić, rozwiązanie jest bardzo proste. Zamiast ryzykować, że, z uwagi na brak kwalifikacji i doświadczenia, wybierzemy niewłaściwą ofertę, znacznie lepszym wyjściem jest poproszenie o pomoc specjalistę.

W ten sposób oszczędzamy sporą ilość czasu i własnych nerwów oraz energii, a do tego upewniamy się, że zostaną nam zaprezentowane tylko najkorzystniejsze oferty i nie popełnimy przypadkiem kosztownego błędu.

Dodaj komentarz