Gabinet stomatologiczny

Gabinet stomatologiczny

Pacjenci coraz częściej decydują się na skorzystanie z usług prywatnego gabinetu dentystycznego. Nowoczesny sprzęt, przytulna poczekalnia i brak bólu sprawiają, że wolimy zapłacić za takie usługi niż czekać w państwowych placówkach na wizytę. Nic więc dziwnego, że prywatny gabinet stomatologiczny to świetny sposób na biznes.

Pomysł na biznes

Taką działalność może założyć zarówno stomatolog, jak i osoba, która nie posiada wykształcenia medycznego. Jednak w drugim przypadku wymaga się założenia niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej (NZOZ). Dopiero w ramach tego zakładu można otworzyć gabinet stomatologiczny. Stomatolog może wykonywać swój zawód w ramach działalności leczniczej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Mówimy wtedy o indywidualnej praktyce lekarskiej lub indywidualnej specjalistycznej praktyce lekarskiej. Może on również prowadzić działalność w postaci spółki cywilnej, jawnej albo partnerskiej tworząc grupową praktykę lekarską.

Gabinet stomatologiczny – od czego zacząć

Otwierając gabinet stomatologiczny musisz dysponować pomieszczeniem, w którym będą udzielane świadczenia zdrowotne. Musi ono być wyposażone w produkty lecznicze, wyroby medyczne, aparaturę i sprzęt medyczny odpowiedni do rodzaju i zakresu udzielanych świadczeń zdrowotnych. Wyposażenie gabinetu stomatologicznego jest bardzo kosztowne. Same urządzenia to koszt nawet kilkunastu tysięcy. Musisz też doliczyć koszty materiałów higienicznych i innych, jakie będą niezbędne w pracy. Możesz postarać się o dofinansowanie z urzędu pracy, jednak kwota ta może nie być wystarczająca. Jeżeli nie dysponujesz odpowiednimi oszczędnościami zapewne potrzebny będzie też kredyt. Musisz od początku liczyć się z wysokimi kosztami i przygotować się finansowo do inwestycji.  Pomieszczenie przeznaczone na działalność musi też posiadać oświadczenie Państwowej Inspekcji Sanitarnej o spełnieniu wymaganych warunków.

Warto wiedzieć, że najprostsza w prowadzeniu jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Taki typ prowadzenia działalności oznacza, że wykonuje się ją samodzielnie, a zakładana firma posiada tylko jednego właściciela. Ty decydujesz więc o godzinach pracy, urlopie czy i innych warunkach. Musisz jednak wiedzieć, że nie masz też w tym przypadku ograniczeń, jeśli chodzi o zatrudnianie pracowników. Bez problemu możesz zatrudnić asystentkę stomatologiczną lub każdą inną potrzebną osobę. Nie wymaga się też w tym przypadku od przedsiębiorcy kapitału założycielskiego. Jeżeli wybierasz jednoosobową działalność, nie musisz prowadzić pełnej księgowości. To również jest spore ułatwienie.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *