Crowdfunding udziałowy – czy to jest właściwe rozwiązanie dla Ciebie?

Crowdfunding udziałowy – czy to jest właściwe rozwiązanie dla Ciebie?

Poszukiwanie finansowania działalności gospodarczej może być frustrujące. Banki mogą nie udzielić Ci pożyczki, ponieważ Twoja firma jest “zbyt ryzykowna”. Inwestorzy venture capital mogą powiedzieć, że nie jesteś w stanie uzyskać finansowania. A inwestorzy-anioły? Cóż, trudno ich znaleźć. Czy crowdfunding jest rozwiązaniem? Kickstarter i Indiegogo mogą działać dobrze, zwłaszcza jeśli możesz zaoferować wspaniałe nagrody i jesteś świetny w marketingu internetowym. Ale jest też inny sposób na pozyskiwanie pieniędzy od tłumu.

Nazywa się to equity crowdfunding.

Dzięki equity crowdfundingowi możesz sprzedać udziały w swoim biznesie praktycznie każdemu w zamian za udziały w Twojej firmie. I nie, nie jest to rozwiązanie tylko dla firm technologicznych.

Co to jest equity crowdfunding?

Equity crowdfunding – znany również jako crowd-investing lub investment crowdfunding – pozwala startupom i prywatnym firmom pozyskać kapitał od społeczeństwa (tj. “tłumu”). Zasadniczo, pozwala to zwykłym ludziom inwestować w Twoją firmę, a Ty w zamian oferujesz im udziały w swojej firmie. Każdy inwestor ma prawo do udziału w Twojej firmie proporcjonalnego do jego inwestycji.

W dzisiejszych czasach każdy może być inwestorem.

Ten rodzaj pozyskiwania funduszy istniał od zawsze, ale do niedawna udziały w firmie można było sprzedawać tylko akredytowanym inwestorom – dość zamożnym osobom, które spełniały określone kryteria dotyczące wartości netto i dochodów. Teraz Twój kuzyn, Twój sąsiad lub prawie każdy obywatel może kupić udziały jako inwestor nieakredytowany, pod warunkiem, że odpowiednio skonfigurujesz swój biznes.

Crowdfunding udziałowy a crowdfunding społecznościowy

Crowdfunding odnosi się do zbierania pieniędzy od społeczeństwa, głównie poprzez fora internetowe, media społecznościowe i strony internetowe typu Kickstarter, w celu sfinansowania nowego projektu lub przedsięwzięcia. W zamian ci ludzie mogą otrzymać nagrodę, np. kopię tego, co jest produkowane, lub nic. Twórcy projektów na Kickstarterze i podobnych platformach zachowują 100% własności swojej pracy i biznesu.

W przypadku equity crowdfunding tłum może sfinansować Twój biznes lub projekt, a w zamian za stosunkowo niewielką ilość gotówki, inwestorzy publiczni otrzymują proporcjonalną część udziałów w Twoim przedsięwzięciu biznesowym.

Jak działa equity crowdfunding?

Poruszanie się w świecie equity crowdfundingu może być dość zagmatwane. Zazwyczaj papiery wartościowe i osoby, które oferują papiery wartościowe publicznie muszą być zarejestrowane i podlegać regulacjom. Regulacje dotyczące papierów wartościowych chronią inwestorów, zapewniając, że otrzymują oni informacje potrzebne do podjęcia świadomej decyzji oraz że emitenci są pociągani do odpowiedzialności za wszelkie nieprawdziwe informacje lub oszustwa.

Crowdfunding udziałowy jest jednak uważany za wyjątek. W ostatnich latach organy regulacyjne zezwoliły zarejestrowanym platformom na działanie w charakterze pośrednika pomiędzy emitentami a inwestorami. Oznacza to jednak, że możesz pozyskać środki finansowe w ten sposób tylko wtedy, gdy zarejestrujesz się na zarejestrowanej platformie equity crowdfundingowej w swoim kraju lub regionie. (Uwaga: to, ile pieniędzy można pozyskać za pośrednictwem tych platform, zależy również od kraju i regionu, w którym się znajdujesz).

Obecnie istnieje wiele stron equity crowdfundingowych, ale należy przeprowadzić badania, aby znaleźć odpowiedni dla swojej firmy.

Korzyści płynące z crowdfundingu udziałowego

Główną zaletą equity crowdfundingu jest to, że można zebrać duże kwoty pieniędzy na platformach crowdfundingowych – i to szybko. Po opracowaniu wraz z prawnikiem struktury oferty akcji i wybraniu platformy, w ciągu kilku tygodni możesz przejść od poziomu niedofinansowania do pełnego finansowania. W normalnych warunkach trzeba by się zwracać do każdego inwestora z osobna i przedstawiać mu swój pomysł, co może trwać latami.

Inną kluczową korzyścią jest to, że zachowujesz kontrolę nad firmą, zamiast mieć inwestora, który może chcieć zasiadać w zarządzie i mieć wpływ na decyzje firmy. A ponieważ inwestorzy są współwłaścicielami i mają udział w sukcesie firmy, od samego początku masz zespół oddanych zwolenników marki. Oznacza to zespół ludzi, którzy dzielą się Twoją marką ze swoimi znajomymi i zwiększają świadomość istnienia Twoich produktów, budując w ten sposób lojalność wobec marki.

Dodaj komentarz