Eksport – siła napędowa gospodarki

Eksport – siła napędowa gospodarki

Handlowe kontakty z kontrahentami z zagranicy, a w ślad za tym import i eksport, to bardzo ważne punkty gospodarki każdego kraju. Pozwalają zaopatrywać poszczególne rynki w usługi oraz towary, jakich nie bardzo się da z określonych powodów samemu dostarczyć lub nie będzie to opłacalne.

Handel międzynarodowy rozwinął się ogromnie w ostatnim czasie, przede wszystkim z powodu coraz większej ilości różnego rodzaju umów pomiędzy poszczególnymi krajami oraz firmami z całego świata. Nastąpiło uproszczenie pewnych procedur i zwiększenie szybkości w realizowaniu wykonywania kontraktów. Tym sposobem eksport i import stały się jeszcze bardziej opłacalne. W ślad za tym poszło otworzenie się następnych przedsiębiorstw na zagraniczne rynki zbytu i rozszerzenie swojej działalności właśnie o import albo eksport. Zyskują na tym wszyscy, począwszy od działających w ten sposób firm, poprzez zadowolonych z dużej dostępności produktów konsumenci, na gospodarce całego państwa skończywszy.

O ile dość łatwo pokazać zalety związane z eksportem różnych produktów do innych krajów dla przedsiębiorstwa, które będzie się tym zajmować, o tyle więcej zastanowienia będzie wymagać wykonanie listy korzyści związanych z eksportem dla gospodarki w danym państwie. Warto chwilę nad tym pomyśleć, bowiem i ta lista wcale krótka nie będzie. Przede wszystkim, mówi się, że eksport jest siłą napędową całej gospodarki krajowej.

Będzie dostarczał zysków z międzynarodowych transakcji, które w postaci podatków wchodzą do budżetu państwa, poprawiając jego ogólny bilans płatniczy. Ten zaś oddziałuje na kurs narodowej waluty i jego stosunek do kursów innych walut. Jak wiadomo powszechnie ta zależność sprawia, że niektóre kraje uznaje się za bogate, a niestety pozostałe nie. Powiększająca się sprzedaż i przychody firm mają przełożenie na większe zapotrzebowanie na pracowników i oczywiście zmniejszenie bezrobocia. Są jednak przypadki, kiedy nadmierny eksport nie jest pożądany, i zaczyna się wtedy prowadzić działania które mają na celu jego ograniczenie. Mogą to być na przykład sytuacje, kiedy brak regulacji będzie prowadził do zbytniego wzrostu cen na niektóre produkty i konieczne się staje ich zahamowanie.

Dodaj komentarz