Płynności finansowa jest podstawowym czynnikiem, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie firmy. Bardzo ważny jest także stały rozwój. Niestety kłopoty finansowe potrafią zaskoczyć znienacka. Najpopularniejszym rozwiązaniem problemu są kredyty. Zobacz jakie są rodzaje kredytów firmowych i które mogą sprawdzić się w Twojej sytuacji.
Kredyt inwestycyjny na rozwój firmy
Co zrobić, żeby umocnić pozycję firmy na rynku? Przede wszystkim musisz zadbać o jej rozwój. Pamiętaj, że konkurencja nigdy nie śpi, a najgorsze co możesz zrobić to stać w miejscu. Jeżeli nie będziemy się rozwijać jako firma, to w którym momencie znajdziemy się w tyle, a z tego punktu już bardzo ciężko nadrobić zaległości. Jednak to rozwoju firmy niezbędne są pieniądze. Niestety nie zawsze mamy wystarczające środki.
Rozwiązaniem tego problemu jest kredyt inwestycyjny, który, jak sama nazwa wskazuje, możemy przeznaczyć na inwestycje firmy. Za inwestycję uznaje się wszelkie działania mające na celu powiększenie lub modernizację firmy. Przekładają się one na umocnienie pozycji firmy na rynku, szczególnie wśród konkurencji. Kredyt inwestycyjny możesz przeznaczyć na zakup nowych nieruchomości, remont biura, zakup samochodów firmowych czy wprowadzenie nowych rozwiązań technologicznych (o tym więcej nieco dalej). Pamiętaj jednak, że kredyt inwestycyjny jest zobowiązaniem długoterminowym, dlatego też najczęściej przeznaczone jest dla firm z pewnym stażem. Kredyt inwestycyjny banki rezerwują dla klientów o ugruntowanej pozycji biznesowej.
Kredyt obrotowy na bieżące wydatki
Jak już wspomnieliśmy płynność finansowa jest podstawowym kryterium prawidłowego funkcjonowania firmy. Jednak firmy, których działanie opiera się na współpracy z kontrahentami mogą mieć z tym niemały problem. Jak zapewnić płynność finansową firmy? Jednym z dostępnych rozwiązań jest kredyt obrotowy na bieżące wydatki. Pieniądze z kredytu możesz przeznaczyć na wszelkie czynności związane z bieżącą działalnością firmy. Możemy do nich zaliczyć wypłaty dla pracowników czy wydatki administracyjne. Dzięki kredytowi obrotowemu możemy utrzymać płynność finansową, nawet w przypadku zaległych opłat od kontrahentów.
Kredyt obrotowy udzielany jest na krótkie terminy. Może być jednorazowy lub odnawialny – w zależności o tego, jaką umowę podpiszemy z bankiem. Pamiętaj, że im wyższe obroty ma Twoja firma i silniejszą pozycję na rynku, tym korzystniejsze warunki kredytu możesz otrzymać.
Kredyt technologiczny na innowacje
Decydując się na kredyt firmowy warto skontaktować się z doradcą finansowym, np. z CRBiP. Ekspert pomoże nam dobrać najkorzystniejszą ofertę, która będzie dopasowana do potrzeb firmy. Z usług doradcy warto skorzystać także w przypadku kredytu technologicznego. Ten rodzaj zobowiązania jest bardzo podobny do kredytu inwestycyjnego. Z tą różnicą, że pieniądze możesz przeznaczyć tylko na inwestycje technologiczne. Na przykład na wprowadzenie nowych oprogramowań, które unowocześniają funkcjonowanie firm.