Przy chęci budowy domu, pierwszym co należy zrobić, jest zakupienie działki budowlanej, na której będzie mógł zostać on postawiony. Niekiedy jednak wielkość zakupionej działki jest znaczna, jednocześnie jednak za mała by z jednej zrobić dwie. W takiej sytuacji, chcąc nieco zmniejszyć teren, na którym będziemy mieszkać, część działki możemy odsprzedać – na przykład – sąsiadowi. Taka sprzedaż na sens, warto jednak pamiętać, że sama procedura odłączenia części działki nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać.
Odłączenie części działki
Chcąc odłączyć część swojego terenu i sprzedać, na początku należy wyznaczyć ile m2 działki chcemy się pozbyć i jak ma przebiegać linia podziału. Z powodzeniem wszelkie warunki podziału można ustalić z kupującym, aby jednak transakcja doszła do skutku, podział musi być wykonany przez geodetę, który jest do tego uprawniony. Z całą pewnością przyjedzie na teren działki i przeprowadzi dokładne pomiary. Będzie też bez wątpienia szukać słupów granicznych. Jeśli linia podziału działek, ma przebiegać przez istniejący budynek, bez wątpienia nakaże jego wcześniejszą rozbiórkę i przyjedzie po ukończeniu rozbiórki, by potwierdzić stan faktyczny i nanieść go na mapy geodezyjne. Niekiedy też geodeta będzie zmuszony wstawić nowe słupki graniczne. Koszt tej operacji nie jest bardzo duży, każdy geodeta ma swoją określoną cenę wstawienia jednego słupka i wprowadzenia informacji na ten temat na mapy geodezyjne. Warto jednak pamiętać, że stawki za usługi geodezyjne nie są sztywne, u różnych geodetów mogą być bardzo różne, warto więc pytać w wielu miejscach i wybierać geodetę, który wykona swoją pracę najtaniej.
Nowe numery działek
Po wykonaniu podziału geodezyjnego, powstaną dwie działki o innych numerach. Z reguły jak pierwsza miała jakieś oznaczenie – na przykład 545 – to druga będzie miała oznaczenie 545/1. Cały czas będą one jednak należeć od nas, choć w księdze wieczystej nieruchomości może pojawić się informacja o wyłączeniu z danej działki innej, o danym numerze i powierzchni. Posiadając zakończoną sprawę odłączenia działki, można przystąpić do transakcji sprzedaży części, którą chcemy sprzedać
Transakcja sprzedaży części działki
Po wydzieleniu działki, którą chcemy sprzedać, można przystąpić do samej procedury sprzedaży. Nie różni się ona od procedury sprzedaży domu czy mieszkania. Podobnie jak w tych przypadkach, należy zgłosić się do notariusza i przedstawić mu wszelkie dokumenty, które będą konieczne do sprzedaży działki. Notariusz przygotuje akt notarialny sprzedaży, który będą musiały podpisać obie strony. Z chwilą podpisania aktu notarialnego, nowo wydzielona działka jest już własnością nowego właściciela i może z niej swobodnie korzystać.