Wpływ eksportu i importu na krajowy rozwój

Wpływ eksportu i importu na krajowy rozwój

Kontakty biznesowe z zagranicznymi partnerami, a w ślad za tym import i eksport, to kluczowe punkty chyba każdej gospodarki. Pozwalają zaopatrywać lokalne rynki w usługi oraz towary, jakich może się nie dać z jakiegoś powodu zapewnić samemu albo nie będzie się to opłacać. Międzynarodowy handel rozwinął się ogromnie w ostatnich dziesięcioleciach, przede wszystkim z powodu coraz większej ilości różnego rodzaju umów pomiędzy różnymi państwami i firmami na całym świecie. Nastąpiło spore uproszczenie pewnych procedur i zwiększenie szybkości w realizowaniu wykonywania kontraktów.

Tym sposobem import i eksport stały się jeszcze bardziej opłacalne. W ślad za tym poszło otworzenie się kolejnych przedsiębiorstw na zagraniczne rynki zbytu i rozszerzenie profilu działania właśnie o eksport lub import. Wszyscy na tym zyskują, zaczynając od działających w ten sposób firm, poprzez zadowolonych z dużej dostępności produktów klientów, na gospodarce całego państwa skończywszy.

O ile stosunkowo łatwo wymienić korzyści związane z eksportem różnych produktów za granicę dla firmy, która będzie się tym zajmować, o tyle więcej zastanowienia wymaga stworzenie listy korzyści związanych z eksportem dla gospodarki danego kraju. Warto chwilę nad tym pomyśleć, bo i ta lista wcale krótka nie będzie. Przede wszystkim, mówi się, że eksport jest siłą napędową całej gospodarki krajowej. Będzie dostarczał zysków z międzynarodowych transakcji, jakie w postaci różnych podatków wchodzą do budżetu państwa, podnosząc jego bilans płatniczy. Ten zaś ma ogromny wpływ na kurs narodowej waluty i jego stosunek na kursy pozostałych walut. Jak wiadomo powszechnie ta zależność sprawia, że jedne kraje są uznawane za bogate, a inne niestety nie.

Powiększająca się sprzedaż i przychody eksporterów przekładają się na wzrost zatrudnienia a co za tym idzie spadek bezrobocia w skali kraju. Są jednak sytuacje, kiedy nadmierny eksport jest niepożądany, i zaczyna się wtedy prowadzić działania mające go ograniczyć. Przykładowo mogą to być sytuacje, kiedy brak regulacji będzie prowadził do zbytniego wzrostu cen na niektóre towary i niezbędne musi być zahamowanie.

Dodaj komentarz