Wszystko co powinnieneś wiedzieć o Bitcoinach

Czy warto prowadzić konto dla spółki z o.o.?

Za początek istnienia kryptowalut można uznać rok 2009, kiedy to publicznie zostało udostępnione oprogramowanie Bitcoina. Od tego czasu w przepisach prawnych dotyczących samego BTC jak i pozostałych kryptowalut sporo się zmieniło. Polityce coraz poważniej rozważają regulacje walut cyfrowych, zarówno w Polsce jak i na Świecie. Jeśli posiadasz lub zamierzasz wejść w posiadanie BTC, to wedle stwierdzenia – „nieznajomość prawa szkodzi” – lepiej mieć chociaż ogólne pojęcie o kwestiach prawnych z tego zakresu.

Czy BTC jest uznawany za walutę?

Bitcoin nie jest obecnie uznawany za prawną walutę ani w Polsce ani nigdzie na Świecie. Wynika to z faktu, że nie jest on emitowany przez NBP, któremu przysługuje jedyne prawo do emitowania znaków pieniężnych w Polsce.  W dodatku nie ma postaci materialnej co w prawie dewizowym wyklucza go również z miana waluty. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że od 1 kwietnia 2017 roku Bitcoin zyskał w Japonii status oficjalnego środka płatniczego. Kolejne kraje, m.in. Meksyk oraz Indie również rozważają podobne zmiany w prawie.

Czy Bitcoin to pieniądz elektroniczny?

Nie. Zgodnie z definicją pieniądz elektroniczny to wartość pieniężna przechowywana elektronicznie, wydawana z obowiązkiem jej wykupu – czyli jeżeli kupiłbyś pieniądz elektroniczny za 1000 zł to jego wydawca powinien go od Ciebie odkupić za 1000 zł. W przypadku BTC trudno jest namierzyć, kto dokładnie wykopał Bitcoiny, które kupiłeś. Proces ich kreacji jest więc zdecentralizowany. Dodatkowo w procesie wytwarzania wirtualnych walut nie dochodzi do wydania wirtualnych walut w zamian za tradycyjne środki płatnicze.

Czy Bitcoin to instrument finansowy?

BTC nie może zostać uznany za instrument finansowy, ponieważ nie ma podstawowej cechy instrumentów pochodnych, czyli bezpośredniej lub pośredniej zależności swojej ceny od ceny lub wartości instrumentu bazowego, który mogą stanowić papiery wartościowe, towary, waluty, indeksy lub prawo majątkowe.

Czy Bitcoin jest zgodny z prawem?

Bitcoin jest akceptowalnym przez Ministra Finansów oraz organy podatkowe środkiem płatniczym.

Czyli czym w końcu jest Bitcoin?

BTC i inne kryptowaluty należą do walut wirtualnych z przepływem dwukierunkowym. Funkcjonują jak tradycyjne wymienne waluty z dwoma kursami (kupna i sprzedaży). Można ich używać do nabywania cyfrowych oraz materialnych dóbr i usług.

Można nim legalnie płacić?

Najłatwiej jest używać Bitcoina i inne kryptowalut do wymiany barterowej. Ktoś daje Ci mleko, a Ty mu jajka. Koś daje Ci pizzę, a Ty mu Bitcoiny.

Czy z BTC wiążą się jakieś podatki?

Przez organy podatkowe BTC jest traktowany jako instrument umorzenia długu, nie podlega więc podatkowi VAT. Natomiast w przypadku transakcji na giełdzie powinniśmy opłacić podatek dochodowy od tego co zarobiliśmy. Przykładowo kupujemy BTC po kursie 5000 zł a sprzedajemy za 6000 zł, kwota jaką powinniśmy opodatkować to 1000 zł.

Czy muszę mieć firmę, aby kopać Bitcoiny?

Aby mówić o działalności gospodarczej, musisz uzyskiwać przychody w sposób stały i zorganizowany. Jeśli masz zamiar ciągle wydobywać BTC i na bieżąco je sprzedawać to może to zostać uznane za działalność gospodarczą. Jeśli kopiesz po to by trzymać Bitcoiny w swoim portfelu, nie ma to nic wspólnego z działalnością gospodarczą.

Czy mając firmę mogę przyjmować płatności w Bitcoinach?

Tak długo jak robisz to dobrowolnie to żadne organy rządowe nie stają Ci naprzeciw.

A co na to bank? Czy może zamknąć mój rachunek jeśli handluje Bitcoinami?

Bitcoin jest legalny, a polskie prawo nie zabrania obracania BTC. Z tego powodu jeśli wykonujesz ze swojego rachunku przelewy z i do giełdy Bitcoin to bank nie może Ci po prostu wypowiedzieć umowy.

Na obecną chwilę najwięcej w kwestii BTC ma do powiedzenia ustawa z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Dlatego na wielu giełdach BTC jest wymagana weryfikacja, w której musimy podać nasze dane osobowe. Ogranicza to naszą anonimowość na linii bank (rząd) – giełda, jednak to co trzymasz w swoim portfelu Bitcoin pozostaje już tylko Twoją tajemnicą.

Dodaj komentarz