Domowe sposoby na ból ucha

Domowe sposoby na ból ucha

Kiedy nadchodzi sezon jesienny i zimowy większość osób boryka się z różnego typu infekcjami. Do typowych dolegliwości sezonowych możemy zaliczyć standardowe przeziębienie z katarem, kaszlem i bólem gardła. Oczywiście trafiają się również gorsze przypadłości wymagające interwencji lekarza takie jak:
– wysoka gorączka
– grypa
– angina
– stany zapalne zatok lub uszu.
Wtedy potrzebne jest podanie leku przeciwzapalnego bądź antybiotyku. Jedną z przypadłości sezonowej i nie tylko jest ból ucha lub uszu.

Więcej informacji znajdziesz w artykule: domowe sposoby na ból ucha.

Skąd bierze się ból ucha?

Wszelki ból jest z reguły sygnałem świadczącym o pewnym zaburzeniu w obrębie danej partii ciała, jest jedynie objawem a nie przyczyną. Ból ucha może być zatem powiązany z innymi infekcjami takimi jak:
– katar
– migrena
– choroby zębów (np. próchnica)
– zapalenie zatok
– zaburzenia błędnika

Jeśli jednak zostaną wykluczone te wszystkie warianty to należy zastanowić się nad innymi przyczynami. Bolesność w obrębie uszu może być spowodowana nieodpowiednią higieną (np. zastosowaniem patyczka do uszu), pojawieniem się ciała obcego w uchu (szczególnie zdarza się to dzieciom), uderzeniem, nadmiernym wystawieniem na duży hałas bądź wysoką częstotliwość dźwięku.

Jak zwalczyć ból ucha domowymi sposobami?

Z reguły kiedy pojawia się ból to jest on sygnałem, że coś dzieje się w naszym organizmie, może to być objaw poważnej infekcji i wskazany jest kontakt z lekarzem rodzinnym bądź specjalistą. Natomiast jeśli w danej chwili jest to niemożliwe, istnieje kilka domowych sposobów, które mogą pomóc zwalczyć ból ucha.

Jednym z nich jest woda utleniona czyli produkt, który raczej każdy posiada w swojej domowej apteczce. Maksymalnie jedna lub dwie krople wody utlenionej podane bezpośrednio lub rozcieńczone w wodzie mogą pomóc zniwelować ból i dyskomfort uszu. Woda utleniona ma właściwości bakteriobójcze, wirusobójcze i grzybobójcze.

Kolejnym środkiem pomocniczym przy walce z bólem ucha może być również powszechna i dostępna w każdej kuchni oliwa z oliwek. Jest ona właściwie składnikiem większości aptecznych kropli do ucha, tak więc można ją z powodzeniem stosować jeśli np. istnieje podejrzenie, że ból może powodować zalegająca woskowina, wtedy kilka kropli oliwy powinno pomóc.

Popularnym wśród naszych babć sposobem było zastosowanie do ucha listka geranium. Ta intensywnie pachnąca roślina także ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, niszczy wirusy i bakterie jak również łagodzi obrzęki. Geranium zwane również anginką należy zastosować bezpośrednio do ucha w formie zwiniętego liścia. Należy pozostawić go w uchu przez kilka godzin, a najlepiej na całą noc.

Jeszcze jednym ze sposobów jest ciepły okład, który można wykonać z użyciem soli gruboziarnistej oraz skarpety bądź woreczka bawełnianego. Sól należy wsypać do skarpety bądź woreczka, następnie podgrzać przez 3-4 minuty na patelni, w piekarniku lub w kuchence mikrofalowej. Uwaga, materiał nie może być gorący tylko przyjemnie ciepły. Tak przygotowany okład należy przykładać do bolącego ucha. Ciepło działa kojąco i uśmierza ból, a sól działa antyseptycznie, pochłania toksyny oraz wilgoć z ucha.

Podane wyżej przykładowe sposoby są pomocne przy walce z bólem ucha, wymienione środki są łatwo dostępne i tanie, jednak nie zlikwidują przyczyny, dlatego jeśli po trzech dniach ich stosowania – ból nie mija lub mija tylko chwilowo – koniecznie należy udać się do lekarza.

Dodaj komentarz