Ile zarabiają Ukraińcy w Polsce?

Ile zarabiają Ukraińcy w Polsce?

Już na początku trzeba zaznaczyć, że sytuacja na rynku pracy cudzoziemców, przede wszystkim Ukraińców znacznie się normuje. Po latach ofert pracy, zgodnie z którymi obywatele Ukrainy mogli uzyskać wynagrodzenie znacznie niższe aniżeli Polacy na tym samym stanowisku pracy, można śmiało powiedzieć, że te się wyrównały. Oczywiście nie jest to jeszcze standard, natomiast pracownik z Ukrainy zarabia w naszym kraju coraz lepiej. 

Podejście polskich pracodawców

Nie da się ukryć, że zaraz po wprowadzeniu uproszczonych zasad legalnego pobytu i legalnej pracy na terenie Polski dla Ukraińców, do naszego kraju przyjechało prawie 2 miliony obywateli Ukrainy. Wszyscy w celu lepszego życia i lepszych zarobków, aniżeli uzyskiwali w swojej ojczyźnie. Rzeczywiście, zarobki nawet te zaniżone były znacznie wyższe niż na Ukrainie, natomiast pewne jest, że polscy pracodawcy oferowali Ukraińcom mniej, niż Polakom na takich samych stanowiskach pracy. 

Dzisiaj jest zupełnie inaczej. Oczywiście, stawki znowu uległy zmniejszeniu, ale jest to raczej efekt pandemii koronawirusa i ogólnego kryzysu, niż podejścia do pracy Ukraińców. 

Polscy pracodawcy potwierdzają wręcz, że chętnie zatrudniają obywateli Ukrainy i są w stanie oferować im takie samo wynagrodzenia, jak Polakom. Co więcej, Ukraińcy uznawani są za pracowników solidnych, sumiennych, lojalnych, obowiązkowych i nieroszczeniowych, dlatego też, jeśli będzie trzeba, polscy pracodawcy są przygotowani nawet na podwyżki. 

Zarobki Ukraińców

Wiele zależy od branży i stanowiska, na którym zostaje zatrudniony Ukrainiec, natomiast pewne jest, że wynagrodzenie przez nich generowane nie różni się już od zarobków naszych rodaków na tych samych stanowiskach. Pensje są na tyle wysokie, że obywatel Ukrainy bez problemu utrzymuje się w Polsce, do tego oszczędza, by wspierać finansowo swoich bliskich, którzy pozostali na Ukrainie. 

Pamiętajmy również, że Ukraińcy będą zarabiać w Polsce coraz więcej. To dlatego, że zdobywają coraz lepsze wykształcenie i kwalifikacje. Ogrom obywateli Ukrainy uczęszcza w naszym kraju na studia, liczni pracownicy z Ukrainy podejmują się także uczestnictwa na wszelakich kursach i szkoleniach zawodowych.

Dodaj komentarz