LIBOR – co to jest LIBOR 1M, 3M i 6M?

LIBOR – co to jest LIBOR 1M, 3M i 6M?

Pojęcie LIBOR znane jest wszystkim osobom, które mają zaciągnięty kredyt walutowy. To bardzo ważny wyznacznik, który określa sytuację na międzynarodowym rynku bankowym. Jeszcze do niedawna wskaźnik LIBOR był jednym z podstawowych elementów funkcjonowania rynku finansowego. Czym dokładnie jest LIBOR i jak wpływa na kredyt? 

LIBOR – co to jest?

Stawka LIBOR, to stopa oprocentowania kredytów i depozytów na międzynarodowym rynku bankowym w Londynie. Wskaźnik ten określa stopę oprocentowania, po jakiej największe londyńskie banki udzielają sobie nawzajem kredytów. Co ważniejsze współczynnik przekłada się na rynek międzynarodowy, dlatego jest bardzo ważny dla osób, które posiadają kredyty walutowe. 

Wskaźnik ustalany jest o godzinie 10 czasu środkowoeuropejskiego, który obowiązuje również w Polsce. Oblicza się go jako średnią arytmetyczną oprocentowania, które jest deklarowane przez banki biorące udział w londyńskim panelu międzybankowym. LIBOR wyznaczany jest dla kilku walut, między innymi dla dolara, funta, franka szwajcarskiego, funta szterlinga i japońskiego jena. Na co wpływa LIBOR? W wielu krajach jest to wyznacznik, który wpływa na oprocentowanie kredytów i pożyczek jednodniowych, tygodniowych, jednomiesięcznych, półrocznych i rocznych. 

Co to jest LIBOR 1M, 3M i 6M?

LIBOR 1M odnosi się do referencyjnej stopy oprocentowania dla pożyczek międzybankowych, udzielanych na okres jednego miesiąca (one month). Analogicznie LIBOR 2M odnosi się do dwóch miesięcy, a 3M, do trzech miesięcy. Z kolei LIBOR 6M odnosi się do pożyczek półrocznych i 1Y do rocznych (year). Stawka LIBOR jest wyznaczana codziennie przez ICE Benchmark Administration i podlega regulacjom Financial Conduct Authority.

Jak wskaźnik LIBOR wpływa na kredyt?

Kredyt możemy uzyskać zarówno w naszej walucie, czyli złotych, jak i obcej. W przypadku kredytów walutowych banki biorą pod uwagę cztery stawki: LIBOR CHF, USD, GBP i EUR. Każdy bank oprocentowanie kredytu w obcej walucie ustala na podstawie tej samej stopy LIBOR. Natomiast stopa referencyjna jest zazwyczaj średnią odpowiedniej stawki. Do tego bank dolicza marżę, prowizję za udzielenie kredytu oraz koszty dodatkowe, takie jak ubezpieczenie. Pozostałe opłaty są zależne od danego banku. Jak znaleźć najtańszą ofertę? Jedną z opcji jest skorzystanie z internetowej porównywarki kredytowej. Drugą – z pomocy doradcy kredytowego Multikredyt.pl. Ekspert kredytowy pomoże wybrać nam najkorzystniejszą ofertę, również w przypadku kredytu walutowego. 

Dodaj komentarz