Powróć do ręcznego pisania

Powróć do ręcznego pisania

Pisanie ręczne wydaje się dziś umiejętnością niepraktyczną, a nawet niepotrzebną. W dobie rozwoju technologicznego zwykle preferujemy szybkie pisanie na klawiaturze niż staranne zapełnianie papieru słowami. A szkoda, bo pisanie ręczne ma naprawdę wiele zalet.

Dlaczego warto pisać ręczne?

Zapisywanie informacji ręcznie sprawia, że lepiej je przyswajamy i zapamiętujemy. Dzieje się tak, ponieważ tradycyjne pisanie wymaga od naszego mózgu więcej wysiłku niż wciskanie odpowiednich przycisków na klawiaturze. Oprócz tego pisanie ręczne poprawia zdolność koncentracji, sprawność ręki i może być przy tym świetną rozrywką. Jest także szansą na dorobienie do domowego budżetu poprzez m.in. wypisywanie eleganckich zaproszeń.

Jakich przyborów używać?

Hurtownie papiernicze oferują bardzo szeroki asortyment przyborów do pisania. Jeśli wykonujemy zwykłe notatki do szkoły czy pracy, wybierajmy przybory, które są dla nas wygodne. Unikajmy żelopisów, które łatwo się rozmażą. Jeśli zależy nam na estetyce, np. przy wypisywaniu zaproszeń, dobrze sprawdzą się eleganckie cienkopisy, najlepiej z czarnym tuszem. Za to dla pasjonatów kaligrafii polecane są profesjonalne pisaki ze ściętą lub pędzelkową końcówką. Przybory do pisania można również dostać na oficjalnych stronach ich producentów.

Jeśli chodzi o wybór papieru do pisania, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Bardzo ważna jest gramatura papieru. Jeśli jest niska, tusz może przebić na drugą stronę, a nawet na kolejne kartki, co wygląda bardzo nieestetycznie. Ogólnie im wyższa wartość, tym lepiej, lecz należy przy tym pamiętać, że wraz z gramaturą zwiększa się grubość papieru. Jeśli chodzi o produkty papierowe, najlepszą fakturą do pisania ręcznego jest papier gładki, dzięki czemu unikniemy wielu przypadkowych plam.

Gdzie szukać wskazówek?

Jeśli zależy nam na nauce kaligrafii lub zmianie naszego charakteru pisma, warto poszukać wskazówek w różnych źródłach. Możesz znaleźć wiele filmików instruktażowych na YouTube albo poszukać książek w tej tematyce. Dużo informacji jest również dostępnych na blogach internetowych. Warto się z nimi zapoznać, by chociażby prawidłowo trzymać pisak i poznać nowe techniki ręcznego pisania.

Dodaj komentarz