Poznaj bliżej Ostrowiec Świętokrzyski

Poznaj bliżej Ostrowiec Świętokrzyski

Ostrowiec Świętokrzyski to blisko 65-tysięczne miasto należące do województwa świętokrzyskiego, stanowiące siedzibę powiatu ostrowieckiego. Miasto zostało założone w 1597 roku, a w 1613 uzyskało prawa miejskie. Aby poznać najnowsze wiadomości Ostrowiec Świętokrzyski to warto zobaczyć co ma do zaoferowania portal wostrowcu.pl, a jeśli planujemy odwiedzić to miasto to warto sprawdzić co ciekawego i interesującego znajduje się w mieście.

​Krzemionki

Nieopodal Ostrowca Świętokrzyskiego znajduje się rezerwat archeologiczny, który od roku 1994 został uznany za pomnik historii Polski. Można tam zobaczyć między innymi to jak wyglądały niegdyś użytkowane prahistoryczne kopalnie krzemienia pasiastego. Działały one w latach od 3900–1600 p.n.e. Jest to muzeum unikatowe na swój sposób, ponieważ na całym świecie niezwykle trudno znaleźć tego typu podobne miejsce w tak doskonale zachowanym stanie. Przemierzając blisko 350 hektarów tego miejsca można zobaczyć również rekonstrukcję architektury podziemnej z tamtych czasów. Dla turystów udostępniono prawie półkilometrową trasę podziemną w której można zobaczyć to jak wyglądały obozowiska górników oraz niektóre zabudowania, a także grobowiec. Miejsce szczególnie cieszy się popularnością ze względu na dużą wartość edukacyjną, więc nic dziwnego, że jest to miejsce często wybierane na zajęcia pozaszkolne. W roku 1991 powstała na powierzchni rekonstrukcja osady o powierzchni około półtora hektara. Znajdują się tam cztery domy mieszkalne i inne obiekty tworzące swego rodzaju małą pradziejową wioskę.

​Rynek w Ostrowcu Świętokrzyskim

Udając się na rynek znajdujący się w Ostrowcu Świętokrzyskim możemy być pod wrażeniem tego w jaki sposób zachował się specyficzny jego układ z końca XVI wieku. Rynek to miejsce w którym spotykają się mieszkańcy, jest to także miejsce w którym mieszczą się liczne sklepiki i punkty usługowe. Znajduje się tutaj również pomnik z kształtem metalowej pętli nawiązujący do tragicznych wydarzeń jakie miały miejsce 30 września 1942 roku. Była to egzekucja polskich zakładników, którzy należeli do ówczesnej elity miasta. Pomnik odsłonięty w 1992 roku początkowo budził kontrowersje ze względu na nietypowy projekt, ale z czasem wpisał się w wystrój rynku i upamiętnia tamte wojenne czasy. Na rynku znajduje się także unikatowa fontanna. Nieopodal rynku znajduje się zabytkowy budynek byłego zajazdu pocztowego z przełomu XVIII i XIX wieku. Jest to najstarszy budynek, który występuje w mieście, znajduje się na ulicy Szerokiej.

Dodaj komentarz