Praca zdalna podczas pandemii – jak sobie z nią poradzić?

Praca zdalna podczas pandemii – jak sobie z nią poradzić?

praca-zdalna

Sytuacja, która obecnie panuje w naszym kraju, zmusiła miliony ludzi na całym świecie do pracy zdalnej. Na chwile opuściliśmy biura, a swoje życie znacząco przenieśliśmy do swoich pieleszy. Dla wielu jest to spełnienie marzeń, dla innych zaś smutna konieczność, w której trzeba będzie żyć, być może przez następne kilka tygodni. Warto dobrze wykorzystać ten czas i zorganizować swoje nowe miejsce pracy w odpowiedni sposób. Zobacz jak efektywnie wykonywać pracę z domu i jak poradzić sobie z pracą zdalną w dobie pandemii. Podpowiadamy razem z Techpolska.

Plan dnia pracy

Podczas pracy w domu niezbędna jest odpowiednia organizacja czasu. Brak szefa oraz innych współpracowników wokół może stanowić dla wielu osób pokusę do nic nierobienia. Nie daj się jednak temu zwieść, ponieważ efekty Twojej pracy najprawdopodobniej będą sprawdzane, a widoczne opóźnienia mogą być pretekstem do poważnej rozmowy z pracodawcą lub nawet zwolnienia! Praca w domu to doskonała okazja do tego, aby nieco zmienić swój tryb pracy (nie mylić z jego pogarszaniem). Nie tracimy czasu na dojazdy, przez co możemy się bardziej wyspać lub wręcz przeciwnie – zacząć pracę wcześniej. Warto dokładnie zaplanować dzień i nie zaniedbywać higieny pracy. Pamiętaj też o tym, że to że siedzisz cały dzień w domu, nie oznacza, że musisz pracować więcej godzin niż do tej pory i być w stałym kontakcie z szefem. Jasno ustal godziny, w których jesteś dostępny dla firmy, zachowując przy tym 8-godzinny tryb pracy.

Miejsce do pracy

Jeśli masz w domu osobny pokój na biuro to wspaniale – to właśnie tam możesz przenieść swoje obowiązki zawodowe na czas pandemii. Jeśli Twój metraż Ci na to nie pozwala, to postaraj się, chociaż odgrodzić małe miejsce na biurko i wygodny fotel. Unikaj pracy w łóżku. Warto także pamiętać o szybkim internecie i sprzęcie, który się nie zacina. Dzięki temu Twoja praca będzie efektywna i nikt nie będzie mógł narzekać na to, że rozleniwiasz się na home office.

Pozbądź się rozpraszaczy

Nasze domy pełne są elementów, które mogą nas rozpraszać w trakcie pracy. Telewizor, dzieci, zwierzęta, a nawet zwykła kanapa może okazać się przeciwnikiem efektywnej pracy zdalnej. Warto się ich pozbyć przed przystąpieniem do zawodowych obowiązków. To, że nikt nas nie obserwuje, nie oznacza, że możemy pozwalać sobie na rzeczy zakazane podczas pobytu w biurze. Staraj się pracować tak, jak zawsze, ponieważ powrót do normalności będzie dla Ciebie wtedy łatwiejszy.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie https://techpolska.pl/.

Dodaj komentarz