Promocja regionu – jak ratować niematerialną historię?

Promocja regionu – jak ratować niematerialną historię?

Każdy rejon Polski skrywa w sobie wiele fascynujących historii. Nawet jeśli nie jest on popularnym celem turystycznym, z pewnością jest bohaterem fascynujących historii bądź opowieści, które – odpowiednio wypromowane – mogą stać się rozpoznawalnym punktem na mapie miasta, powiatu, czy nawet całego województwa.

O ile jednak w przypadku budynków, obrazów czy cudów natury ich przetrwanie zależy przede wszystkim od odpowiedniej konserwacji, tak w przypadku zapisków czy przekazów ustnych ich utrwalenie na dłużej może stanowić spore wyzwanie. Co więc możemy robić, by ocalić niematerialną historię?

Promocja regionu z Documaster History – jak działa ten program?

Narzędziem, które może okazać się niezwykle pomocne w ratowaniu, kopiowaniu, utrwalaniu i porządkowaniu wszelkich zasobów, jest Documaster History. To oprogramowanie, które pozwala na gromadzenie danych, plików oraz materiałów z przeróżnych dziedzin – od historii i sztuki, poprzez architekturę czy turystykę, na literaturze, geografii czy przekazach i legendach kończąc. Jest to produkt skierowany przede wszystkim do samorządów, które chcą budować bazę materiałów powiązanych z danym regionem.

Documaster History pozwala nam gromadzić wszystkie najważniejsze zasoby w jednym miejscu, tworząc ich cyfrowe kopie, gromadzone na serwerze w chmurze. Dane są odpowiednio szyfrowane, dzięki czemu nie musimy bać się o bezpieczeństwo naszego cyfrowego archiwum. Zbudowaną bazą danych możemy zarządzać zgodnie z naszymi potrzebami – możemy tworzyć np. grupy danych, foldery, podfoldery.

Program nie posiada również ograniczeń w zakresie rodzaju gromadzonych plików – na prywatną przestrzeń dyskową możemy wgrywać m.in. teksty, zdjęcia, pliki wideo, e-booki czy nawet encyklopedie bądź publikacje naukowe. Co więcej, Documaster History jest wyposażony w inteligentną wyszukiwarkę. Dzięki temu każda osoba upoważniona do podglądu archiwum będzie w stanie w przystępny i szybki sposób znaleźć to, czego poszukiwała.

Jak wykorzystać materiały przechowywane w chmurze?

Gdy utrwalimy już nasze cenne dane i prześlemy je do bezpiecznej chmury, możemy zacząć zastanawiać się nad sposobem ich wykorzystania. Możliwości jest naprawdę wiele, a ogranicza nas wyłącznie nasza kreatywność.

Promocja regionu przy asyście programu Documaster History może odbywać się na wiele sposobów. Z pomocą zebranych danych mamy naprawdę wiele możliwości podjęcia działań, mających na celu wzrost popularności miasta czy powiatu. Dzięki zbudowanej bazie danych możemy z łatwością wybrać źródła, które będą najlepiej spełniały rolę promocyjną w spotach reklamowych, na tablicach informacyjnych czy w artykułach.

Zebrane dane możemy również wykorzystać w procesie edukacji. Promowanie regionu poprzez budowanie świadomości dotyczącej kultury i historii jest bardzo ważnym zadaniem każdego samorządu. Tworzenie poczucia przynależności do małej ojczyzny oraz przekazywanie mieszkańcom wiedzy na temat najważniejszych miejsc w regionie sprawi, że będą oni w stanie samodzielnie przekazać informacje swojej rodzinie bądź przyjaciołom.

Dodaj komentarz