Papier do urządzeń biurowych – jak wybrać?

Papier do urządzeń biurowych – jak wybrać?

papier biurowy

Papier wydaje się, że jest produktem banalnym, ale jak się okazuje pozory mylą i jest to temat rzeka. Oprócz papierów białych istnieją jeszcze: kserograficzne, satynowe, gloss, fotograficzne czy kolorowe. Zajmiemy się charakterystyką tylko papieru białego.

Jak powszechnie wiadomo, papier papierowi nierówny, więc wybierając go trzeba zwrócić uwagę na:

-efekt wizualny, czyli czy wydruk jest wyraźny, bez smug, z żywymi, kontrastującymi kolorami

-właściwości papieru, czyli wybór z podziału na konkretne klasy

-przeznaczenie papieru, czyli w jaki sposób, co i w jakiej ilości chcemy na nim drukować

– właściwości urządzeń biurowych, czyli jakie są dostępne formaty i techniki drukowania w urządzeniu

-ekologię, czyli czy papier jest wytwarzany z surowców wtórnych

Klasy papieru ksero

Umownie jakość papierów białych, gładzonych maszynowo określa sie za pomocą klas: A,B,C. Klasa A jest najlepszą, a stosunkowo za nią klasa B pośrednią, a klasa C najgorszą, najbardziej ekonomiczną. Każdy z tych papierów jest biały, ten najwyższej klasy bardziej, a każdy kolejny coraz mniej. Brakuje ściśle określonych parametrów, które określają przynależność papieru do klasy.

Właściwości papieru biurowego

-Gładkość, patrząc na papier z profilu to im mniejsza różnica między najniższymi a najwyższymi punktami, tym bardziej gładka jest kartka.

-Format, inaczej wymiar papieru (długość i szerokość kartki). Najpopularniejsze papiery biurowe są w są wymiarami A4, czyli 210x297cm. Popularne są również A3 i A5.

-Nieprzezroczystość, inaczej zdolność do odbijania i wchłaniania światła. Papier powinien być na tyle nieprzezroczysty, by zdjęcie z jednej strony kartki nie przebijało na drugą.

-Gramatura, czyli waga jednego metra kwadratowego. Papier biurowy o wyższej gramaturze ma lepsze parametry nieprzezroczystości. Dzięki większej gramaturze jest również bardziej wytrzymały.

-Jasność i białość, dzięki temu papier lepiej i równomiernie odbija wszystkie kolory, które wchodzą w skład światła. Papiery najbardziej białe charakteryzują się stopniem odbicia, który wynosi 80-100%. Białość nawiązuje do wzrokowego odbioru papieru biurowego. Poprzez porównanie papieru z różnych klas można łatwo to sprawdzić.

O czym warto pamiętać

Papier mający niższą jakość powoduje problemy z prawidłowym użytkowaniem drukarki i gorszymi jakościowo wydrukami. Zapychanie dysz drukujących głowicy, problemy z podajnikiem papieru, to wszystko dzieje się gdy użyjemy papieru o słabej jakości, ponieważ jest on prawie zawsze pylący.

Dodaj komentarz