Jak wyliczyć zdolność kredytową

Jak wyliczyć zdolność kredytową

zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa to sformułowanie, które słyszymy bardzo często w związku z kredytami, pożyczkami i innymi usługami finansowymi. Wielu jednak wciąż nie wie, czym ona właściwie jest i jak ją obliczyć. Jest to o tyle istotne, że często to głównie od niej zależy, czy nasz wniosek o przyznanie kredytu lub pożyczki zostanie rozpatrzony pozytywnie. Warto więc rozszerzyć swój zasób informacji na ten temat. Nawet jeśli obecnie nie planujemy zaciągania żadnych zobowiązań, może to być przydatne w przyszłości.

Co to zdolność kredytowa

Definiuje się ją jako zdolność potencjalnego kredytobiorcy do spłacenia całości zobowiązania na czas i razem z wszelkimi odsetkami oraz kosztami dodatkowymi. W praktyce chodzi po prostu o to, czy daną osobę stać na kredyt. W końcu banki i firmy pożyczkowe nie prowadzą swojej działalności charytatywnie, a w celach zarobkowych. Na zdolność tą składa się bardzo wiele czynników. Przede wszystkim istotne są zarobki i wydatki danej osoby. Kwota raty nie może w końcu przewyższać funduszy, jakimi będziemy dysponować co miesiąc po odliczeniu wszelkich innych zobowiązań.

Dodatkowo zawsze bank sprawdza historię kredytową kredytobiorcy, na ogół w Biurze Informacji Kredytowej i Krajowym Rejestrze Dłużników. Jeśli mieliśmy kiedyś problem ze spłatą jakiegoś zadłużenia i spóźnialiśmy się z zapłaceniem raty, taki negatywny wpis może utrudnić nam otrzymanie kredytu w przyszłości. Wbrew pozorom posiadanie pustej historii kredytowej nie jest najlepszym wyjściem. Banki bowiem nie wiedzą w takiej sytuacji, czy dany klient jest wiarygodny, czy też nie. Wobec tego posiadanie kilku spłaconych terminowo zadłużeń to rzecz pozytywna, dzięki której łatwiej będzie dostać każdą kolejną pożyczkę czy kredyt. Poza tym istotne są nawet pewne nieoczywiste czynniki. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale dla banku istotny jest także wiek kredytobiorcy, jego zawód i wykształcenie. Dużą uwagę przykłada się do formy zatrudnienia – ta najbardziej preferowana to umowa o pracę na czas nieokreślony.

Jak sprawdzić swoją zdolność

W tym celu można skorzystać z jednego z wielu dostępnych bezpłatnie w Internecie kalkulatorów. Najlepszym rozwiązaniem może być wykorzystanie kilku, a następnie wyciągnięcie średniej z wyników, ponieważ mogą się one odrobinę różnić. Mimo wszystko jednak po przybyciu do banku może okazać się, że nasza zdolność nie jest dokładnie taka, jak się spodziewaliśmy.

Zdolność kredytowa to bardzo ważne pojęcie, które trzeba znać i rozumieć. Mało kto w swoim życiu nigdy nie zaciągnie jakiegoś zobowiązania, dlatego z pewnością przyjdzie taki czas, że posiadanie wiedzy na ten temat się przyda.

Dodaj komentarz