Kredyt mieszkaniowy dla osób osiągających dochód za granicą

Kredyt mieszkaniowy dla osób osiągających dochód za granicą

Pracujesz aktualnie za granicą, aby dorobić trochę do domowego budżetu, ale wiążesz przyszłość z Polską? W momencie, gdy będziesz chciał wziąć kredyt hipoteczny, zarabiając obcą walutę, większość banków może Ci odmówić. Nie oznacza to jednak, że nie możesz w ogóle liczyć na uzyskanie pieniędzy. Zobacz, na jakich warunkach możesz otrzymać kredyt dla osób osiągających dochody za granicą kredyt dla obcokrajowca.

Kredyt hipoteczny a dochody w obcej walucie – czemu to takie trudne?

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem mieszkania lub budową domu w Polsce, lecz zarabiasz w innej walucie, to pewnie zastanawiasz się, czy możesz wziąć kredyt hipoteczny w złotówkach. Jest to możliwe, jednak wymaga to więcej formalności i niewiele banków ma w swojej ofercie kredyt dla osób osiągających dochody za granicą – kredyt dla obcokrajowca. Dzieje się tak, ponieważ decyzja, którą wydał KNF, czyli Komisja Nadzoru Finansowego mówi o tym, że kredyt hipoteczny można wziąć tylko w walucie, jaką się zarabia. Jest to poniekąd związane z problemami tzw. frankowiczów, którzy wzięli kredyt we frankach szwajcarskich, a ich kurs nagle wzrósł, przez co raty ich kredytów diametralnie się zwiększyły. Po tej sytuacji największe banki wycofały ze swoich ofert hipoteczne kredyty walutowe.

Nowe rozporządzenie KNF sprawiło, że Polacy przebywający na emigracji w celu zarobkowym praktycznie stracili szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego w złotówkach. Nasi rodacy przebywający m.in. w Niemczech czy Wielkiej Brytanii zarabiają tam jak na Polskie warunki bardzo dobre pieniądze, które większość z nich chciałaby przeznaczyć na zakup mieszkania lub budowę domu. Osoby zarabiające w euro lub funtach mają jeszcze szansę na skorzystanie z kredytu w Polsce jednak Ci, którzy zarabiają np. w koronach duńskich, nie mogą już skorzystać z kredytu w naszym kraju, ponieważ mamy ograniczoną ofertę kredytów walutowych.

Jak otrzymać kredyt hipoteczny zarabiając za granicą?

Kilka banków zdecydowało się na udzielanie kredytów w euro, jednak niesie to za sobą dla nich pewne ryzyko. Bank niechętnie udziela kredytów osobom, które przebywają za granicą i zarabiają w innej walucie, ponieważ w sytuacji, gdy kredytobiorca przestanie płacić zobowiązanie, roszczenie komornicze będzie cięższe niż gdyby ta osoba znajdowała się w Polsce. Jeśli bardzo zależy Ci na wzięciu kredytu hipotecznego w złotówkach, gdy np. zarabiasz w euro to możesz dołączyć do kredytu współkredytobiorcę zarabiającego w złotówkach. Wymóg jest jednak taki, że dochód w złotówkach musi być większy niż ten w obcej walucie. Jeśli po przewalutowaniu zarabiasz np. 10000 zł to współkredytobiorca, musi mieć wyższy dochód niż Ty. Dodatkowo, biorąc kredyt w Polsce, musisz zakupić nieruchomość również w naszym kraju. Nie możesz sfinansować zakupu domu za granicą z kredytu zaciągniętego w Polskim banku.

Dodaj komentarz