Sposoby na wyjście z długów

Sposoby na wyjście z długów

jak wyjść z długów

Z zadłużeniem musi radzić sobie coraz więcej Polaków. Zaczynać może się to niewinnie, od kilku niewielkich kredytów czy chwilówek, które jesteśmy w stanie spłacać. Wystarczy jednak, żeby nasza sytuacja finansowa nagle się pogorszyła, a może się okazać, że zaczniemy brać kolejne pożyczki na spłatę poprzednich. W ten sposób szybko wpadniemy w długi, z których ciężko nam się będzie później wydostać. Może się wydawać, że jest to sytuacja bez wyjścia, jednak wcale tak być nie musi. W takim razie jak wyjść z długów?

Konsolidacja sposobem na wyjście z długów

Konsolidacja zadłużeń polega na połączeniu kilku różnych zobowiązań (kredytów, kart kredytowych, pożyczek) w jedno, bardziej atrakcyjne. Konsolidację przeprowadzają zarówno banki, jak i instytucje pozabankowe. W obu przypadkach działa to na podobnej zasadzie – skonsolidowana rata będzie niższa niż suma dotychczasowych, ale za to wydłuży się okres spłaty, a więc również całkowity koszt kredytu czy pożyczki. Ostatecznie zapłacimy co prawda więcej, ale przynajmniej nasz budżet domowy co miesiąc będzie mniej napięty. Kredyt konsolidacyjny w banku jest oczywiście bardziej opłacalny (mniejsze jest oprocentowanie i inne opłaty), ale nie każdy go dostanie. Bank bowiem w przypadku kredytów konsolidacyjnych, tak jak i wszystkich innych kredytów, bazuje swoją decyzję na zdolności i historii kredytowej klienta. Osoby mocno zadłużone zapewne więc takiego kredytu nie otrzymają. Instytucje pozabankowe z kolei często są skłonne udzielać pożyczek niemal każdemu, ale za to na mniej atrakcyjnych warunkach.

Restrukturyzacja kredytu

Bardzo wielu Polaków spłaca i jeszcze przez bardzo długi czas będzie spłacało kredyt hipoteczny. Jego rata stanowi w wielu przypadkach niemałą część comiesięcznego wynagrodzenia. Łatwiej może nam być wyjść z długów, jeśli obniżymy ratę tego bardzo kosztownego kredytu i w ten sposób zwolnimy miejsce w budżecie. W każdej chwili możemy złożyć do banku wniosek o restrukturyzację kredytu, na przykład poprzez wydłużenie okresu kredytowania. W ten sposób zmniejszymy miesięczną ratę, ale zwiększymy całkowity koszt kredytu. Ciekawą opcją są także wakacje kredytowe. Jest to kilkumiesięczny okres, podczas którego bank zezwala, abyśmy spłacali tylko odsetkową część raty. Pominięte raty kapitałowe mogą na przykład zostać dodane do okresu kredytowania. Musimy jednak pamiętać, że aby bank zgodził się czy to na wakacje kredytowe, czy restrukturyzację kredytu musimy w jakiś sposób być w stanie uzasadnić i uwiarygodnić naszą prośbę. Konieczne może być na przykład załączenie dokumentów poświadczających zły stan zdrowia.

Jak widać rzeczywiście istnieją odpowiedzi na pytanie jak wyjść z długów. Nie należy się więc od razu poddawać, ponieważ nagromadzenie się zadłużeń nie musi być końcem świata.

Dodaj komentarz