Umowa leasingu – na co zwracać przy niej uwagę?

Umowa leasingu – na co zwracać przy niej uwagę?

Umowa leasingu – na co zwracać przy niej uwagę?

Wiele firm bez jednego lub kilku pojazdów nie mogłoby po prostu funkcjonować. Niestety, zakup auta za gotówkę często nie wchodzi w grę, a kredyt w banku nie zawsze zostanie przyznany. Jest to bardzo poważny problem zwłaszcza dla młodych firm, które chcą zacząć zarabiać, ale na przeszkodzie stoi im właśnie chociażby brak pojazdów. W tym przypadku rozwiązaniem może być cieszący się wciąż rosnącą popularnością leasing. W takim razie co zawiera umowa leasingu? Jak ocenić, czy jest opłacalna i na co zwracać uwagę?

Czym jest leasing?

Warto w pierwszej kolejności pochylić się nad tym, czym właściwie jest leasing. Jest to po prostu swego rodzaju wynajem. Najwięcej mówi się o leasingu pojazdów, ale przedmiotem leasingu może być też chociażby maszyna rolnicza, drukarka czy komputer. Podpisana zostaje między przedsiębiorcą, a firmą leasingową umowa leasingowa, na mocy której przedsiębiorca ma wyłączne prawo użytkowania pojazdu czy innego przedmiotu przez określony czas. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że nie ma tutaj mowy o przejściu prawa własności. Przez cały okres trwania umowy auto pozostaje własnością leasingodawcy, a my jedynie możemy z niego korzystać. Dodatkowym atutem może być fakt, że kiedy skończy się umowa leasingu, będziemy mogli wykupić użytkowany przez nas pojazd po atrakcyjnej cenie, znacznie niższej od ceny rynkowej.

Wady i zalety leasingu

Podstawową i wcześniej już wspomnianą wadą leasingu jest to, że nie jesteśmy właścicielem samochodu, który opłacamy. Wbrew pozorom ma to jednak także swoją dobrą stronę. Jeśli po kilku latach i tak chcemy zmienić samochód na nowszy czy lepszy, to po co marnować teraz dużo środków na zakup auta, które potem i tak sprzedamy? Ponadto leasing jest znacznie bardziej opłacalny finansowo, niż nam się wydaje. Zarówno płaconą co miesiąc ratę (i jej część odsetkową, i kapitałową), jak i opłatę wstępną czy późniejsze koszta (paliwo, ubezpieczenie pojazdu) możemy, mówiąc językiem potocznym, wrzucić w koszta uzyskania przychodu. Oznacza to, że zapłacimy znacznie mniejszy podatek dochodowy.

Cała procedura leasingu jest stosunkowo prosta i wymaga mało formalności, a do tego nie jest on traktowany jako kredyt czy pożyczka. Oznacza to, że nie zmniejsza się naszej firmie z jego powodu zdolność kredytowa. Co ciekawe, w leasing można wziąć nie tylko samochód fabrycznie nowy, ale i używany. Wiąże się to jednak z koniecznością wykonania określonej wpłaty własnej, która w przypadku leasingu pojazdów nowych często w ogóle już nie występuje.

Na co zwracać uwagę czytając umowę leasingu?

Bezwzględnie każda umowa leasingu https://habzafinanse.com.pl/leasing-czy-kredyt-czesty-problem-przedsiebiorcow/ musi mieć określony swój początek i koniec – nie może być mowy o leasingu bezterminowym. Konkretnie wskazać należy ruchomość lub nieruchomość, która jest przedmiotem leasingu, a także obie strony transakcji. Analizując umowę leasingową powinniśmy zwrócić uwagę między innymi na to, jak wysoka będzie rata, a także to, jakie potencjalne opłaty mogą nam zostać naliczone na przykład za opóźnienie w jej spłacie. Bardzo istotne jest także to, w jaki sposób raty będą spłacane. Mogą to być tradycyjne raty kapitałowo-odsetkowe, ale nie tylko – popularnością cieszą się chociażby raty balonowe, gdzie każda kolejna rata jest wyższa. Jeśli interesuje nas wykup przedmiotu leasingu po zakończeniu trwania umowy, z pewnością powinniśmy dokładnie zapoznać się z warunkami takiej możliwości. Może się także okazać, że dana firma leasingowa będzie od nas żądała jakiegoś zabezpieczenia leasingu.

Nie da się zaprzeczyć, że leasing ma bardzo dużo zalet. Z tego też powodu jest chętnie wybierany zarówno przed doświadczonych, jak i początkujących przedsiębiorców. Żeby jednak się on nam opłacał, musimy wybrać najlepszą możliwą ofertę, a nie pierwszą, na którą natrafimy. Ważne jest to, żeby umowa leasingu została przeczytana od deski do deski. Wtedy nie natrafimy na żadne niespodzianki. Firm leasingowych jest bardzo dużo, dzięki czemu rywalizują one ze sobą i często można natrafić na naprawdę atrakcyjną ofertę promocyjną. Tak czy inaczej, między innymi dzięki możliwości wrzucenia leasingu w koszta, na pewno dużo dzięki niemu oszczędzimy.

1 Comment

Dodaj komentarz