Biuro rachunkowe czy własna księgowa – co jest lepszym wyborem?

Biuro rachunkowe czy własna księgowa – co jest lepszym wyborem?

Jednym z dylematów, przed którym prędzej czy później stanie każdy przedsiębiorca, jest kwestia księgowości. Bezwzględnie trzeba ją prowadzić, co jest zajęciem czasochłonnym i wymagającym dużej (i ciągle aktualizowanej oraz powiększanej) wiedzy. Można zatrudnić do jej prowadzenia własnego pracownika, ale też można zlecić prowadzenie księgowości wyspecjalizowanemu biuru rachunkowemu. Co jest lepszym rozwiązaniem?

Własna księgowa to ogromne wydatki

Księgowa zatrudniona w oparciu o umowę o pracę, jak zresztą każdy pracownik, wiąże się dla pracodawcy ze sporymi kosztami. Poza samą pensją, trzeba opłacać także podatki, ubezpieczenie zdrowotne i nie tylko. Doświadczona, wykwalifikowana księgowa (a właśnie takiej trzeba szukać, żeby nie borykać się później z błędami w księgowości i stresującymi problemami) nie zadowoli się z pewnością stawką na poziomie pensji minimalnej, szczególnie w dużych miastach.

Pracownicy biura księgowego nie są naszymi pracownikami, a jedynie wykonawcami zlecenia. To oznacza, że nie ponosimy kosztów związanych z ich zatrudnieniem i musimy tylko opłacić zrealizowanie usługi. Decydując się na dobre biuro rachunkowe Grudziądz, nie musimy przejmować się takimi kwestiami, jak urlopy czy zwolnienia chorobowe, które dezorganizują pracę w firmie i tworzą konieczność zapewnienia zastępstwa na czas nieobecności pracownika.

Koszty usług biur rachunkowych są bardzo różnorodne, ponieważ wiele zależy m.in. od tego, ile faktur będziemy średnio chcieli rozliczać. Jednak z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że będzie to mniej kosztowne rozwiązanie (a także wymagające mniej stresu i czasu), szczególnie w przypadku mniejszych firm, gdzie nie ma potrzeby, aby ktoś zajmował się księgowością 8 godzin dziennie, 40 godzin w tygodniu.

Biuro rachunkowe może zapewniać usługi uzupełniające

Wiele biur rachunkowych, poza kwestiami księgowymi, oferuje także usługi z kategorii kadr i płac (m.in. sporządzanie list płac) czy doradztwa biznesowego (doradztwo podatkowe, tworzenie polityki rachunkowości). Zlecając tego typu zadania jednemu biuru, oszczędzamy czas, a niekiedy w nagrodzie za naszą lojalność możemy także liczyć na preferencyjne stawki.

Inne usługi, z którymi może nam pomóc biuro rachunkowe, to obsługa prawna, reprezentacja przed US i ZUS-em oraz wsparcie w zakresie wdrażania i realizacji polityki prywatności. Zatrudniając własną księgową, w przypadku wystąpienia potrzeby skorzystania z tego typu usług i tak będziemy musieli zwrócić się do zewnętrznych specjalistów, ponieważ nasza księgowa w większości przypadków nie będzie nam w tych kwestiach w stanie pomóc.

Dodaj komentarz