Pacjenci coraz częściej decydują się na skorzystanie z usług prywatnego gabinetu dentystycznego. Nowoczesny sprzęt, przytulna poczekalnia i brak bólu sprawiają, że wolimy zapłacić za takie usługi niż czekać w państwowych placówkach na wizytę. Nic więc dziwnego, że prywatny gabinet stomatologiczny to świetny sposób na biznes.
Pomysł na biznes
Taką działalność może założyć zarówno stomatolog, jak i osoba, która nie posiada wykształcenia medycznego. Jednak w drugim przypadku wymaga się założenia niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej (NZOZ). Dopiero w ramach tego zakładu można otworzyć gabinet stomatologiczny. Stomatolog może wykonywać swój zawód w ramach działalności leczniczej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Mówimy wtedy o indywidualnej praktyce lekarskiej lub indywidualnej specjalistycznej praktyce lekarskiej. Może on również prowadzić działalność w postaci spółki cywilnej, jawnej albo partnerskiej tworząc grupową praktykę lekarską.
Gabinet stomatologiczny – od czego zacząć
Otwierając gabinet stomatologiczny musisz dysponować pomieszczeniem, w którym będą udzielane świadczenia zdrowotne. Musi ono być wyposażone w produkty lecznicze, wyroby medyczne, aparaturę i sprzęt medyczny odpowiedni do rodzaju i zakresu udzielanych świadczeń zdrowotnych. Wyposażenie gabinetu stomatologicznego jest bardzo kosztowne. Same urządzenia to koszt nawet kilkunastu tysięcy. Musisz też doliczyć koszty materiałów higienicznych i innych, jakie będą niezbędne w pracy. Możesz postarać się o dofinansowanie z urzędu pracy, jednak kwota ta może nie być wystarczająca. Jeżeli nie dysponujesz odpowiednimi oszczędnościami zapewne potrzebny będzie też kredyt. Musisz od początku liczyć się z wysokimi kosztami i przygotować się finansowo do inwestycji. Pomieszczenie przeznaczone na działalność musi też posiadać oświadczenie Państwowej Inspekcji Sanitarnej o spełnieniu wymaganych warunków.
Warto wiedzieć, że najprostsza w prowadzeniu jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Taki typ prowadzenia działalności oznacza, że wykonuje się ją samodzielnie, a zakładana firma posiada tylko jednego właściciela. Ty decydujesz więc o godzinach pracy, urlopie czy i innych warunkach. Musisz jednak wiedzieć, że nie masz też w tym przypadku ograniczeń, jeśli chodzi o zatrudnianie pracowników. Bez problemu możesz zatrudnić asystentkę stomatologiczną lub każdą inną potrzebną osobę. Nie wymaga się też w tym przypadku od przedsiębiorcy kapitału założycielskiego. Jeżeli wybierasz jednoosobową działalność, nie musisz prowadzić pełnej księgowości. To również jest spore ułatwienie.