Zakładając firmę trzeba ustalić, jaka forma rozliczania podatków będzie najkorzystniejsza. W przypadku działalności jednoosobowej są do wyboru cztery formy opodatkowania. Która z nich opłaca się najbardziej?
Skala podatkowa czy podatek liniowy?
Rozliczanie na zasadach ogólnych to niejako domyślna forma opodatkowania – jeśli przedsiębiorca nie zgłosi innej metody do urzędu skarbowego, fiskus automatycznie naliczy podatki właśnie według skali podatkowej (17 albo 32 procent, w zależności od dochodów). Wysokość podatku może się zmienić, jeśli firma zacznie więcej zarabiać, zatem osoby, które obawiają się załapania na wyższy próg podatkowy, mogą od razu wybrać podatek liniowy w wysokości 19 procent – ta wartość obowiązuje niezależnie od wysokości dochodów z JDG.
Podatek liniowy oznacza, że z góry wiadomo dokładnie, ile trzeba będzie zapłacić, ale minusem tego rozwiązania jest brak ulg i odliczeń, które pojawiają się przy skali podatkowej. Nie można też na podatku liniowym rozliczać się wspólnie z małżonkiem bądź dzieckiem.
Czy warto przejść na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?
Kolejna forma, jaką może rozważyć JDG, to ryczałt. Na https://e-rachunkowosc.pl/ można sprawdzić, komu konkretnie przysługuje ta opcja, ponieważ w przypadku ryczałtu obowiązują pewne ograniczenia. Ryczałt opłaca się co miesiąc albo co kwartał, a stawka podatku jest uzależniona od rodzaju działalności i mieści się w zakresie od 3 do 20 procent.
Kiedy sprawdzi się karta podatkowa?
To najprostsza forma opodatkowania. Wysokość podatku jest znana z góry, bo ustala się ją nie na podstawie dochodów, ale rodzaju działalności. Niestety, będąc na karcie podatkowej nie można się rozliczać z małżonkiem, a koszty uzyskania przychodów nie są odliczane.
Czy można zmienić sposób rozliczenia?
Podatnik ma prawo przejść na inną formę opodatkowania, ale trzeba to zrobić w odpowiednim terminie, należy też sprawdzić, czy prowadzona działalność kwalifikuje się do nowo wybranej metody. Jak ro zrobić, można sprawdzić na https://e-rachunkowosc.pl/category/przepisy-podatkowe/.