Konto bankowe dla firm – czy jest obowiązkowe i jak je otworzyć?

Konto bankowe dla firm – czy jest obowiązkowe i jak je otworzyć?

Prowadzenie własnego biznesu rzadko kiedy może obejść się bez firmowego konta bankowego. Jest to duże ułatwienie w codziennym życiu, a niekiedy jest to też po prostu obowiązek przedsiębiorcy. Poprzez firmowe konto możesz m.in.: regulować składki ZUS, dokonywać przelewy do Urzędu Skarbowego oraz przesyłać pieniądze do pracowników i dostawców.

Dopiero zaczynasz stawiać swoje pierwsze kroki w prowadzeniu biznesu? Z pewnością zastanawiasz się więc czy firmowe konto w Twoim przypadku jest obowiązkowe i w jaki sposób można je w ogóle założyć. Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.

Czy aby móc prowadzić firmę niezbędne jest konto firmowe?

Odpowiedź brzmi: to zależy. A od czego? Przede wszystkim od formy prawnej prowadzonej działalności. Konto firmowe nie zawsze jest wymagane i warto się dowiedzieć, jak będzie wyglądać to w przypadku Twojej działalności. Według teorii wszystkie firmy niebędące jednoosobową działalnością gospodarczą powinny mieć firmowe konto bankowe. Jeśli więc prowadzisz jednoosobową działalność, to nie istnieje wobec Ciebie żaden wymóg mówiący o tym, że musisz założyć osobne konto na potrzeby firmy – możesz korzystać z prywatnego konta. Nieco inaczej wygląda to jednak w praktyce.

W praktyce w regulaminie większości banków można przeczytać, że konto indywidualne nie może być wykorzystywane do rozliczeń firmowych. Oznacza to więc, że chcąc nie chcąc, musisz założyć osobne konto, które będzie wykorzystywane do załatwiania spraw firmowych. Nie należy tego jednak traktować jako minus. Posiadanie osobnego konta firmowego na dłuższą metę może zdecydowanie ułatwić sprawy związane z prowadzeniem rozliczeń i zwiększa przejrzystość transakcji.

Jak otworzyć firmowe konto online?

Otworzenie firmowego konta jest bardzo proste i często nie wymaga nawet wychodzenia z domu – wszystko możesz załatwić online o dogodnej dla siebie porze. Wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową wybranego banku i klikniesz, w odpowiednią zakładkę. Oczywiście, zanim zdecydujesz się na założenie firmowego konta, warto zobaczyć ranking kont firmowych, aby mieć pewność, że wybierasz najlepsze rozwiązanie.

Po znalezieniu odpowiedniej strony wystarczy wypełnić formularz. Krok po kroku zostaniesz przeprowadzony przez kolejne etapy zakładania konta. Sposobów na otworzenie konta firmowego jest kilka i każdy bank daje swoim klientom różne możliwości. Najczęściej jednak można spotkać się z:

  • dokonaniem przelewu weryfikacyjnego – ma to na celu potwierdzenie tożsamości,

  • wizytą kuriera – po wypełnieniu wniosku przez internet trzeba poczekać ok. 2 dni na przybycie kuriera z dokumentami z banku,

  • podpisaniem umowy w oddziale – wniosek składa się internetowo, jednak podpisanie umowy odbywa się w wybranym w formularzu online oddziale banku.

Załatwienie tej sprawy przez internet nie powinno stanowić dla Ciebie większego problemu. Jeśli jednak obawiasz się, że coś pójdzie nie po Twojej myśli, to możesz iść osobiście do oddziału banku i tam założyć firmowe konto.

 

Dodaj komentarz