Zdalny pracownik
Coraz więcej firm decyduje się na zatrudnienie pracowników w trybie zdalnym. Oznacza to, że mogą oni wykonywać swoje zawodowe zadania w domu, ogrodzie czy w parku. Kiedyś pojęcie pracy zdalnej było przyporządkowane dodatkowemu zajęciu “po godzinach”, jednak z biegiem czasu dla wielu ludzi stała się ona pracą na pełen etat. Co więcej, jest to duże udogodnienie nie tylko dla pracowników, ale i dla pracodawców.
Korzyści dla pracodawcy zatrudniającego pracownika na odległość
Z punktu widzenia pracodawcy zatrudnienie zdalnego pracownika może być jedyną okazją na pozyskanie specjalistów, którzy mieszkają daleko od siedziby firmy. Czasami mimo wielu poszukiwań i kilkunastu przejrzanych CV dziennie pracodawca nie może znaleźć osoby, która odpowiadałaby posadzie, jaką oferuje on w swojej firmie. Zatrudniając pracownika zdalnego może on kontaktować się z nim tylko i wyłącznie telefonicznie, a wszystkie wykonane przez niego zadania są przesyłane e-mailem.
Co więcej, zdalny pracownik to ograniczenie kosztów – pracodawca nie musi organizować mu miejsca pracy w siedzibie firmy i zapewniać sprzętu, ponieważ pracownik sam organizuje sobie dowolne miejsce pracy. Dodatkowo współpraca z wieloma specjalistami, z różnych zakątków kraju, a nawet świata może odświeżyć wizję firmy. Wiedza pracownika może wnieść istotne wartości, dzięki którym firma się rozwinie.
Zalety pracy zdalnej
Plusy pracy zdalnej są oczywiście odczuwane również przez samego pracownika. Największą zaletą niewątpliwie jest wygoda. Pracownicy zdalni mogą pracować gdzie chcą, nawet na kanapie w domu, popijając kawę. Oszczędzają tym samym czas na dojazd do pracy, nie stoją w korkach i są zdecydowanie bardziej odprężeni niż podczas standardowej pracy.
Praca zdalna może iść w parze z większym wynagrodzeniem. Skoro pracodawca oszczędza na organizacji miejsca pracy i sprzęcie dla pracownika, może przeznaczyć więcej środków na jego pensję. Jednak nie jest to regułą i wielu pracowników zdalnych nadal skarży się, że czują się jak pracownicy drugiej kategorii, słabiej opłacani i pomijani w awansach.
Jednak nie należy tracić zapału, ponieważ dobre, szanujące się firmy wiedzą, że wypoczęty pracownik, który nie czuje presji szefa stojącego nad nim w biurze dużo lepiej wykonuje swoje obowiązki i może podjąć wiele zawodowych wyzwań. To z kolei przekłada się na funkcjonowanie całej firmy i pozytywne efekty – również finansowe. Dobry szef to taki, który dba o swoich pracowników. Na szczęście jest ich coraz więcej i powoli odchodzą oni od wizji srogiego, wiecznie niezadowolonego szefa, który wymaga wciąż więcej od pracowników.