Kable do ładowania samochodów elektrycznych – które wybrać?

Kable do ładowania samochodów elektrycznych – które wybrać?

Samochody elektryczne trzeba stosunkowo często doładowywać, w związku z czym kabel do ich ładowania jest czymś, z czego będziemy korzystać nieraz. Kabel do ładowania samochodu w domu powinniśmy otrzymać wraz z pojazdem, ale niekoniecznie będzie to kabel optymalny, zapewniający najszybszą możliwą prędkość ładowania. Dlatego też możemy zechcieć w pewnym momencie zakupić inny, choćby po to, aby móc szybko doładować auto przy wykorzystaniu publicznych ładowarek. O czym trzeba pamiętać w takiej sytuacji? Który kabel wybrać? Radzimy!

Dobierz kabel do pojazdu

Kupując kable do ładowania samochodów elektrycznych, musimy przede wszystkim pamiętać o tym, aby dobrać je do gniazda, które znajduje się w naszym pojeździe. Jeśli chodzi o ładowarki do samochodów elektrycznych, możemy mówić o dwóch rodzajach – typie 1 i typie 2.  Mowa tutaj o gniazdach znajdujących się w samochodzie, jeśli zaś chodzi o część kabla, która łączy się z ładowarką, to zawsze jest ona typem 2.

W zdecydowanej większości pojazdów elektrycznych, które spotkamy na polskich drogach, wykorzystuje się typ 2 i to właśnie taki kabel będziemy musieli zakupić. Typ 1 to raczej rzadkość. Zdarza on się w niektórych pojazdach, szczególnie wśród autach producentów japońskich, ale nawet oni coraz bardziej od tego typu odchodzą. Mimo wszystko na wszelki wypadek warto jednak to sprawdzić, aby nie zakupić kabla, którego potem i tak nie będziemy w stanie używać.

Nie trzeba kupować kabla bezpośrednio od producenta

Kable do pojazdów elektrycznych sprzedają nie tylko sami producenci tych samochodów, ale też tworzy je wiele innych, zewnętrznych firm. To, że kabel i samochód nie zostały wyprodukowane przez tych samych producentów, nie ma większego znaczenia i nie powinno przeszkadzać w ładowaniu, o ile oczywiście dobrze dobierzemy kabel do pojazdu, co już zostało omówione powyżej.

Dodatkowe aspekty, na które powinniśmy zwracać uwagę kupując kabel, to między innymi poziom jego odporności na mocne słońce, a także na deszcz. Nie zawsze przyjdzie nam ładować samochód w miłych, wygodnych warunkach. Może się okazać, że kiedyś prąd zacznie nam się kończyć w ulewie i to w takich warunkach będzie trzeba auto doładować. Kluczowe jest więc to, jaką klasą ochronności może się dany kabel pochwalić.

Wydaje się to dość oczywiste, ale mimo wszystko chcielibyśmy napomknąć, że odradza się kupowanie używanych lub naprawianych kabli do ładowania. Lepiej zainwestować nieco więcej i kupić w pełni sprawny, posiadający gwarancję produkt. Dzięki temu będziemy mogli spać spokojnie, wiedząc, że nie odmówi on nam posłuszeństwa w ważnym momencie czy co gorsza nie doprowadzi do uszkodzenia pojazdu.

Dodaj komentarz