Wypowiedzenie umowy o pracę – jak je napisać?

Wypowiedzenie umowy o pracę – jak je napisać?

wypowiedzenie umowy o pracę

Mało która osoba spędza całe swoje życie zawodowe pracując dla jednej firmy. Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że chociaż kilka razy zdarzy nam się zmieniać miejsce zatrudnienia. Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, ale nie zawsze będzie taka możliwość. Wobec tego jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę? Ile będzie wynosił okres wypowiedzenia?

Co powinno zawierać wypowiedzenie umowy o pracę?

W Internecie znaleźć możemy wiele wzorów wypowiedzenia umowy o pracę, z których możemy z łatwością skorzystać. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie tego, aby napisać je całkowicie samodzielnie. Wystarczy, że zawrzemy w naszym wypowiedzeniu kilka ważnych elementów. Najważniejsze to oczywiście dane zarówno nasze, a także naszego pracodawcy. Wypowiedzenie należy opatrzyć także datą oraz nazwą miejscowości. W jego treści wystarczy zaznaczyć, że wypowiada się umowę o pracę zawartą w danym dniu pomiędzy stronami takimi a takimi, z zachowaniem określonego okresu wypowiedzenia. Dokument musi być osobiście podpisany przez nas, a także przez pracodawcę. Warto wydrukować go i podpisać w dwóch kopiach, tak, aby każda ze stron miała własną.

Okres wypowiedzenia

Składając wypowiedzenie umowy o pracę musimy być świadomi, że zazwyczaj obowiązywał nas będzie okres wypowiedzeniem. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy na przykład powodem złożenia wypowiedzenia jest poważne łamanie przez pracodawcę naszych praw pracowniczych. Ponadto okres wypowiedzenia możemy pominąć, jeśli praca na danym stanowisku jest szkodliwa dla naszego zdrowia, a pracodawca w określonym terminie nie przeniósł nas na inne, bezpieczne dla nas stanowisko. Okres wypowiedzenia jest taki sam dla umów o pracę na czas określony i nieokreślony, inny jest natomiast dla umów na okres próbny.

W przypadku umów o pracę na czas określony lub nieokreślony okres wypowiedzenia wynosi: 2 tygodnie jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy niż pół roku, 1 miesiąc jeżeli jest dłuższy niż pół roku, ale krótszy niż 3 lata i 3 miesiące w przypadku zatrudnienia przekraczającego trzy lata.

Jeśli zaś chodzi o umowy na czas próbny, dla nich okres wypowiedzenia jest następujący: 3 dni robocze dla okresu próbnego poniżej 2 tygodni, tydzień dla okresu próbnego dłuższego niż dwa tygodnie, ale krótszego niż 3 miesiące i dwa tygodnie dla okresu próbnego wynoszącego 3 miesiące.

Warto wiedzieć, jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę, ponieważ prawdopodobnie ta umiejętność nie raz nam się w życiu przyda. Na szczęście nie jest to czynność skomplikowana ani czasochłonna.

Dodaj komentarz