W Polsce funkcjonuje bardzo wiele sklepów, które działają tylko w Internecie i nie mają jakiejkolwiek fizycznej placówki, nie licząc biura czy magazynu, a do tego ciągle powstają nowe. Popularność takiego rodzaju handlu wynika między innymi z faktu, że obecnie bardzo łatwo jest założyć swój własny sklep internetowy – wymaga to nie tylko niewiele czasu i umiejętności, ale też minimalnej inwestycji finansowej.
Łatwość rozpoczęcia działalności w Internecie nie oznacza jednak, że możemy zapominać o takich kwestiach, jak chociażby podatki czy księgowość – dotyczą one bowiem każdego rodzaju działalności. W takim razie, jak sprzedaż w Internecie ma się do podatków? Kiedy będzie trzeba je opłacić, a kiedy nie?
W jakich przypadkach sprzedaż internetowa będzie opodatkowana?
Sprzedaż internetowa dotyczy nie tylko specjalnych sklepów internetowych i firm. Sprzedawcami w Internecie są przecież też osoby prywatne, nieposiadające własnej działalności, które jedynie na przykład chcą dać drugie życie nienoszonym już przez siebie ubraniom. Można się więc zastanawiać, jak wygląda kwestia opodatkowania takiej sprzedaży – czy każdy powinien zgłaszać do US nawet fakt sprzedania bluzki za kilka złotych? Niekoniecznie.
Przede wszystkim opodatkowana jest jedynie sprzedaż o charakterze regularnym i ciągłym, tak więc ktoś, kto na przykład kilka razy w roku pozbywa się używanych przedmiotów nie ma się czego obawiać i nie musi odprowadzać żadnych podatków. W przypadku prowadzenia sklepu internetowego celem jest jednak sprzedaż ciągła, więc niezbędne będzie zarejestrowanie działalności i odprowadzanie podatków.
Wyjątkiem jest tutaj sytuacja, w której dochody ze sprzedaży nie przekraczają połowy pensji minimalnej brutto – w takim przypadku można prowadzić działalność nierejestrowaną, natomiast takie dochody i tak zostaną opodatkowane na zasadach ogólnych. Sprzedaż internetowa a podatki to jak widać złożona kwestia, na temat której warto dowiedzieć się więcej przed rozpoczęciem działalności.
Ile wynosi podatek od sprzedaży internetowej?
To, jak wysoki będzie podatek od dochodów ze sprzedaży internetowej, zależy między innymi od tego, jaką metodę opodatkowania wybierzemy. Popularnym wyborem jest opodatkowanie na zasadach ogólnych, zwłaszcza na początku działalności, ponieważ pozwala ono odliczyć od podstawy opodatkowania koszty uzyskania przychodu i tym samym obniżyć ostateczną kwotę podatku do zapłaty. W przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych podatek może wynieść 17% lub 32% dochodu, w zależności od tego, czy zostanie przekroczony próg dochodowy (85 528 zł).