Ile kosztuje kasa fiskalna i czy jest obowiązkowa do prowadzenia firmy?

Ile kosztuje kasa fiskalna i czy jest obowiązkowa do prowadzenia firmy?

Kasa fiskalna to urządzenie, z którym większość osób zapewne miała w swoim życiu do czynienia, czy to jako klient, czy podmiot sprzedający towar lub świadczący usługi. Jej zakup jest dla przedsiębiorcy dodatkowym wydatkiem, często więc pojawiają się pytania o to, kto bezwzględnie musi ją mieć, a kto ma możliwość skorzystania ze zwolnienia w tym zakresie. Czytaj dalej, aby wszystkiego się dowiedzieć!

Kiedy kasa fiskalna jest obowiązkowa?

Jeśli chodzi o to, kto musi korzystać z tych urządzeń, to w kategorii kasy fiskalne Łódź, Warszawę, Wrocław i inne polskie miasta obejmują te same zasady. Nie ucieszy zapewne wielu przedsiębiorców fakt, że według ogólnej zasady, korzystanie z kasy fiskalnej jest z obowiązkowe, o ile tylko obroty z tytułu sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych przekroczą limit 20 000 złotych (co ważne, jest to limit netto).

W przypadku niższych obrotów można cieszyć się zwolnieniem z konieczności używania kasy fiskalnej… o ile nie prowadzi się działalności z zakresu, który podlega wykluczeniu ze zwolnienia. Do tej grupy należą m.in. przedsiębiorcy oferujący doradztwo podatkowe lub usługi z zakresu badań i przeglądów technicznych pojazdów.

Jednocześnie jest też garść przypadków, w których stosowanie kasy fiskalnej nie jest niezbędne nawet po przekroczeniu progu obrotów. Chodzi tutaj m.in. o usługi ubezpieczeniowe, finansowe, a także notarialne, czy też sprzedaż wysyłkową (o ile spełniony zostanie szereg kryteriów, m.in. zapłata za towar będzie przekazana na rachunek bankowy przedsiębiorcy). Zarówno wspomniany próg kwotowy, jak i to, jakie firmy nie mogą skorzystać ze zwolnienia, ustalane jest w ramach rozporządzenia Ministra Finansów. Kwestie te mogą więc co jakiś czas ulegać zmianom.

Ile kosztuje kasa fiskalna?

Kasę fiskalną przedsiębiorca kupuje sam — i ma w tym zakresie spore pole manewru. Oczywiście, żeby móc wykorzystać daną kasę, musi ona spełniać odpowiednie wymagania techniczno-prawne, natomiast modeli, które te wymagania spełniają, jest sporo. Przedsiębiorcy nie są ograniczeni do jednego lub dwóch modeli, a mogą wybierać spośród znacznie większej ilości opcji. W ten sposób można z łatwością dopasować kasę fiskalną do swoich potrzeb i możliwości finansowych.

Jednocześnie nie da się ukryć, że dla początkującego przedsiębiorcy nawet najtańsze modele kas fiskalnych mogą być sporym (przekraczającym kwotę 1000 złotych) wydatkiem, nie mówiąc już o sytuacji, gdy firma chce mieć możliwie najbardziej nowoczesną kasę, np. z ekranem dotykowym. Warto mieć w związku z tym na uwadze, że część sprzedawców umożliwia zakup kasy fiskalnej na raty.

Dodaj komentarz