Czy za długi można iść do więzienia?

Czy za długi można iść do więzienia?

więzienie za długi
Nadmierne zadłużenie może być bardzo bolesne w skutkach. Wiąże się to z ciągłym stresem i strachem o przyszłość. Dłużnicy często skarżą się na złe samopoczucie i negatywne konsekwencje, które odbijają się głównie za zdrowiu – zarówno tym psychicznym, jak i fizycznym. Zły stan zdrowia to jednak nie wszystkie konsekwencje, które grożą nam z powodu długów. Wiele osób zastanawia się także, czy więzienie za długi to prawda i obawiają się o to, że będą musiały odpracować swoje długi za murami więzienia. Czy to możliwe? Odpowiadamy.

Czy za długi grozi więzienie?

Niespłacone kredyty, pożyczki, opóźnienia w spłacie rat i oddech komornika na karku – to tylko część problemów, z jakimi zmagać się musi dłużnik. Nieterminowo spłacane zobowiązania mogą mieć wiele negatywnych skutków, a wierzyciele mogą pociągnąć nas do odpowiedzialności za zaleganie ze spłatą. Czy za stale narastające i niespłacane odsetki grozi więzienie? Czy się to komuś podoba, czy też nie, za długi nie idzie się do więzienia i w naszym kraju nie stosuje się takiej kary.

Osoby, które są zadłużone, nie muszą się obawiać, że za swoje złe postępowanie zostaną ukarane więzieniem. Nie oznacza to jednak, że popadając w długi, nie grozi nam za to żadna kara. Być może nie będzie to kara pozbawienia wolności, ale nierzetelny kredytobiorca musi się liczyć z innymi konsekwencjami swojego postępowania.

Kiedy grozi mi więzienie za długi?

Za samo niespłacanie pożyczek i kredytów, a także opóźnienia w spłacie rat, dłużnik nie trafi do więzienia. Sprawa wygląda jednak nieco inaczej w przypadku oszustów kredytowych. Osoba, która dopuści się oszustwa kredytowego, czyli zaciągnie pożyczkę lub kredyt na fałszywe dane i poświadczy tym samym nieprawdę, może zostać ukarana przez sąd pozbawianiem wolności do lat pięciu.

Jeśli oszust będzie chciał skorzystać z cudzego dowodu, celem wyłudzenia pieniędzy, to kara więzienia będzie go dotyczyć, gdy tylko zostanie przyłapany na gorącym uczynku. Podsumowując, więzienie za długi nie grozi osobom, które spóźniają się ze spłatą zobowiązań, a jedynie tym, które dokonują oszustw kredytowych.

Za długi do więzienia może iść także osoba, która nie płaci alimentów, dokonała oszustwa podatkowego lub próbowała wyzbyć się swojego majątku. Jeśli tylko takie działanie wyjdzie na jaw, to dłużnik może zostać ukarany karą pozbawienia wolności, ponieważ nie tyle, co nie spłacał swoich długów, co dopuścił się poważnego oszustwa, które może już zostać ukarane przed sądem poprzez odbycie kary więzienia.

Dodaj komentarz