Czy franczyza się opłaca?

Czy franczyza się opłaca?

Z określeniem franczyza spotkał się w swoim życiu prawdopodobnie każdy. Jest to rozwiązanie coraz popularniejsze wśród osób zainteresowanych prowadzeniem własnego biznesu. Nie musimy wtedy bowiem od postaw kreować własnej marki i walczyć o zaistnienia w świadomości klientów, ponieważ od początku będziemy funkcjonować pod znanym już powszechnie szyldem. Wydawałoby się więc, że takie rozwiązanie ma same plusy i warto się na nie zdecydować niezależnie od okoliczności. W praktyce bywa inaczej. Franczyza ma również słabe strony, które mogą sprawić, że nie każdy będzie w stanie na niej dużo (czy nawet cokolwiek) zarobić. W takim razie czy franczyza się opłaca? Na co trzeba uważać decydując się na nią?

Czy franczyza się opłaca? Dużo zależy od franczyzodawcy

To, czy odniesiemy dzięki franczyzie sukces zależy po części oczywiście od naszego własnego zaangażowania, doświadczenia, wiedzy, a nawet trochę szczęścia. Nigdy jednak daleko nie zajdziemy, jeśli wcześniej nie wybierzemy odpowiedniego franczyzodawcy.

W ramach franczyzy prowadzić można chociażby sklepy spożywcze, ale też restauracje, fast foody czy nawet biura podróży lub handlu nieruchomościami. Warto w pierwszej kolejności zwrócić się w stronę tej branży, na temat której mamy jakieś pojęcie lub która nas chociaż trochę interesuje.

Decydując się na konkretnego franczyzodawcy warto sprawdzić, jaka jest pozycja firmy. Czy marka jest powszechnie rozpoznawalna i masz szansę przyciągnąć do siebie klientów? Jakie krążą na jej temat opinie? Każdy potencjalny franczyzobiorca powinien także zainteresować się tym, jaka jest jej sytuacja finansowa. Jeśli firma przynosi straty, nie jest stabilna i może w każdej chwili upaść lub przejść przemianę, to nie warto angażować w nią naszego czasu i pieniędzy.

Ponadto istotne jest także to, ile i jakiego rodzaju pomoc jest nam skłonny dostarczyć franczyzodawca. Czy tylko pozwoli nam na działanie pod swoim szyldem, czy rzeczywiście będzie nas wspierał, zwłaszcza na początku?

Potencjalne koszta i zyski

Decydując się na franczyzę najwięcej zapłacimy właśnie na samym początku. Spadnie na nas cały szereg opłat wstępnych, a także stałych. Od razu będziemy musieli wyłożyć kilka, kilkadziesiąt, a nawet i kilkaset tysięcy złotych. Potem przyjdzie nam także opłacać ciągle chociażby wynajem lokalu czy towar.

Wraz z mijającym czasem, o ile oczywiście będziemy sprawnie wszystkim zarządzać, powinny pojawić się pierwsze zyski, które nie tylko pokryją wydatki, ale także pozwolą dobrze zarabiać. Pomóc w tym może chociażby fakt, że nasz franczyzodawca może mieć nawiązaną współpracę z określonymi dostawcami, którzy będą nam dostarczać produkty po bardziej atrakcyjnych cenach.

Wiele osób decyduje się na franczyzę, ponieważ sama możliwość wykorzystania znanego szyldu znacznie zwiększa szanse na sukces. Nawet jeśli dany punkt jest nowy, to ludzie znają już markę i wiedzą mniej więcej, czego mogą się po niej spodziewać. Nie musimy więc ponosić dużych wydatków z tytułu marketingu czy specjalnie zachęcać klientów, aby dali nam szansę.

Opłacalność franczyzy – podsumowanie

Nie bez powodu tak dużo ludzi w ostatnim czasie decyduje się na franczyzę. Otrzymanie gotowego przepisu na rozpoczęcie działalności i możliwość działania pod znanym logiem dają duże możliwości, które pozwalają osiągnąć sukces… jednak tylko wtedy, kiedy będziemy rzeczywiście zaangażowani i kompetentni.

Na start trzeba się przygotować na duże wydatki, których prawdopodobnie nie odrobimy bardzo szybko. Może trochę potrwać, zanim zaczniemy dobrze zarabiać, jest to więc opcja dla osób, które mają spore oszczędności i są stosunkowo cierpliwe. W takim przypadku na pytanie czy franczyza się opłaca można odpowiedzieć gromkim tak.

Dodaj komentarz