W ostatnim czasie możemy zaobserwować, że szycie ponownie wraca do łask. Jeszcze dwie lub trzy dekady temu panie szyjące ubrania na wymiar można było spotkać na każdym kroku. Usługi krawieckie były świadczone zarówno w miastach, jak i na wioskach a w każdej rodzinie przynajmniej jedna osoba potrafiła szyć na maszynie. Później nastąpił odwrót od domowego szycia, gdyż rynek został zalany tanimi ubraniami z importu, we wszystkich rozmiarach. Aktualnie możemy obserwować, że znowu nastał dobry czas na biznes związany z szyciem. Należy jednocześnie zauważyć, że są to działalności o bardzo zróżnicowanym profilu, które dają ogromne możliwości.
Jak założyć pracownię krawiecką?
Aby móc legalnie świadczyć usługi krawieckie należy otworzyć działalność gospodarczą. Formalności z tym związane nie zajmują zbyt wiele czasu. Co istotne to fakt, że trzeba posiadać lub wynająć odpowiedni lokal, w którym będzie można świadczyć usługi krawieckie. Wyposażenie takiego lokalu wiąże się z niemałymi kosztami. Na szczęście można skorzystać z różnych dotacji unijnych. Do prowadzenia działalności krawieckiej nie są wymagane uprawnienia i certyfikaty, jednak w praktyce umiejętności osoby prowadzącej taki biznes mają ogromne znaczenie. Aby być dobrym krawcem potrzeba co najmniej kilku lat doświadczenia.
Szycie miarowe
Szycie miarowe to jedna z najczęściej wybieranych form prowadzenia biznesu krawieckiego. Osoby, które decydują się na ten profil, najczęściej zajmują się szyciem ubrań takich jak garsonki, bluzki, spódnice, sukienki czy odzież wizytowa. Aby oferować szycie miarowe z pewnością trzeba dobrze wyposażyć swoją pracownię. Potrzebny będzie duży stół do krojenia, stanowisko do prasowania oraz kilka specjalistycznych maszyn. Niezbędna będzie maszyna przemysłowa typu stębnówka, maszyna overlock oraz hafciarka. Ponadto przyda się manekin i regał do przechowywania tkanin. Ceny za usługi szycia miarowego ustala się indywidualnie i nie są one obecnie niskie. Dobry krawiec może więc w ten sposób zarobić godne pieniądze.
Pogotowie krawieckie
Nie brakuje też osób, które decydują się otwierać biznes polegający na oferowaniu drobnych usług krawieckich. Chodzi tutaj przede wszystkim o poprawki i przeróbki krawieckie. Do takich pracowni trafiają osoby, które potrzebują skrócić spodnie, poszerzyć spódnicę, wymienić zamek czy dokonać drobnych napraw odzieży. W tego typu punktach można też zlecić szycie poszewek, zasłon czy innych tekstyliów domowych.
Szycie sukien ślubnych
Wiele pracowni krawieckich decyduje się na szycie sukni ślubnych. Jest to działalność wysoko dochodowa, która jednak wymaga oferowania najwyższej jakości eleganckich tkanin i stałego ich uzupełniania. Aby szyć modne suknie trzeba podążać za trendami, jeździć na targi oraz stale wprowadzać nowe tkaniny i koronki. Suknia ślubna to produkt wymagający, którego pełne uszycie może zabrać nawet kilka tygodni. Jest to więc zajęcie dla osób, które mają wysoki zmysł estetyczny i są kreatywne.
Biznes krawiecki w Internecie
Coraz więcej osób decyduje się zarabiać na szyciu i jednocześnie prowadzić biznes, który w dużej części odbywa się na płaszczyźnie zdalnej. W sieci funkcjonują biznesy, które oferują samodzielnie szyte artykuły dla dzieci, tekstylia stołowe, pokrowce, fartuchy kuchenne, opaski dla dzieci czy dekoracyjne artykuły ślubne. Takie osoby mogą sprzedawać wytworzone produkty poprzez własny sklep internetowy, prowadząc handel na platformach sprzedażowych a nierzadko czynią to także poprzez portale społecznościowe. Dobrym miejscem do sprzedaży samodzielnie uszytych prac są duże portale rękodzielnicze. W takich miejscach można uzyskać wysokie ceny, bo coraz więcej osób ceni sobie produkty niepowtarzalne, tworzone na indywidualne zamówienie.
Jak widać jest wiele możliwości prowadzenia biznesu w branży krawieckiej w dzisiejszym czasie. Zdecydowanie warto polecić takie zajęcie osobom które pragną pracować na swoim jednocześnie są samodzielne, kreatywne i chcą pracować z tkaninami. Biznes krawiecki może być bardzo przyjemnym zajęciem, które pozwoli na realizowanie własnych pasji i kreowanie śmiałych pomysłów.