Księgowość po nowemu, czyli usługi outsourcingowe

Księgowość po nowemu, czyli usługi outsourcingowe

Korzystając z usług firmy zewnętrznej w zakresie obsługi finansowo-księgowej, przedsiębiorstwo zyskuje dostęp do wiedzy i doświadczenia specjalistów w tej dziedzinie, a także unika konieczności ponoszenia kosztów związanych z utrzymaniem własnego działu finansowo-księgowego. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku małych i średnich firm, dla których każda rozbudowa struktury organizacyjnej to poważny wydatek — przecież oprócz bezpośrednich kosztów, takich jak: wynagrodzenia, premie, koszty związane z koniecznymi szkoleniami, organizacja musi zainwestować w zakup sprzętu komputerowego, niezbędnego oprogramowania czy też chociażby wynająć dodatkową przestrzeń biurową.

Tymczasem, decydując się na outsourcing finansowo-księgowy, firma ponosi stałe, zryczałtowane i łatwe do zaplanowania koszty. Ponadto przedsiębiorstwo znacznie ogranicza ryzyko biznesowe, ponieważ z jednej strony przerzuca je na dostawcę usług, a z drugiej zleca zadania wyspecjalizowanej w swej dziedzinie firmie.

Kompleksowa obsługa i wynajem dyrektora finansowego

Na rynku istnieje wiele firm oferujących usługi prowadzenia rachunkowości. Outsourcing finansowo-księgowy obejmuje zazwyczaj takie czynności jak: księgowanie faktur zakupu, delegacji i innych dokumentów wymagających rozliczeń, ewidencję faktur sprzedaży i dokumentów magazynowych, importowanie rozdzielnika listy płac, automatyzację realizacji przelewów wraz z ich automatycznym bilansowaniem rozrachunków, przygotowanie sprawozdań, analiz i zestawień zgodnie z Ustawą o rachunkowości oraz bieżącymi potrzebami, a także prowadzenie rozliczeń z US i sprawozdawczości na potrzeby GUS.  

W ofertach tych usługodawców warto zwrócić uwagę na pojawiającą się coraz częściej usługę part time financial management, czyli wynajmowania dyrektora finansowego w niepełnym wymiarze czasu pracy. To oferta dla firm bardziej wymagających, które poza obsługą księgową oczekują m.in. doradztwa w zakresie finansowania inwestycji czy też odnośnie kierunków rozwoju firmy, jak również wsparcia przy wdrożeniu controllingu.

Nowoczesna księgowość

Należy również pamiętać, że wraz z rozwojem nowych technologii również księgowość zmieniła swoje oblicze. Dziś nie można sobie wyobrazić efektywnej księgowości bez nowoczesnych systemów informatycznych, które nie tylko ułatwiają codzienna pracę, przyspieszają obieg informacji, ale także umożliwiają wprowadzenie wygodnego i skutecznego elektronicznego przepływu dokumentów. Wszystkie faktury, delegacje oraz inne dokumenty związane z finansami firmy są księgowane i importowane do wyspecjalizowanej aplikacji, co pozwala bezbłędnie i sprawnie je rozliczać.

Przedsiębiorstwo, decydując się na outsourcing finansowo-księgowy, otrzymuje dostęp do nowoczesnych systemów informatycznych bez konieczności inwestowania w wysokiej jakości oprogramowanie. Co więcej, zyskuje także możliwość tworzenia wielowymiarowych analiz, które ułatwiają podejmowanie trafnych decyzji biznesowych. Ponieważ takie usługi mogą być świadczone w coraz bardziej popularnym modelu Cloud Computing, firma ma bieżący dostęp do zawsze aktualnych informacji i posiada pełną kontrolę nad finansami firmy.

Dodaj komentarz