Utrzymanie płynności finansowej w firmie nie zawsze jest łatwym zadaniem. Szczególnie kiedy nasza działalność opiera się na odroczonych płatnościach od kontrahentów. Oczekiwanie na płatności 60, 90, czy nawet 120 dni powoduje, że naruszona zostaje płynność finansowa. Jak pozbyć się zatorów? Najlepszym rozwiązaniem jest usługa faktoringu, która pozwala na odsprzedanie nieopłaconych faktur. Dzięki niej możemy uzyskać szybkie finansowanie i zachować płynność finansową firmy. Czym dokładnie jest faktoring i jaka powinna być właściwa firma faktoringowa?
Na czym polega faktoring?
Faktoring to usługa, z której mogą skorzystać przedsiębiorcy. Jest to odpowiedź na zatory finansowe spowodowane odroczonymi w czasie płatnościami od kontrahentów. Firma faktoringowa zajmuje się wykupywaniem nieopłaconych, ale nieprzeterminowanych faktur. Dzięki temu możesz zachować płynność finansową swojej firmy. Jest to kluczowy element prawidłowego funkcjonowania biznesu. Niestety w przypadku płatności z długim terminem oczekiwania jest to trudne zadanie. W takich sytuacjach możesz skorzystać z usługi firmy faktoringowej. Dzięki temu pozbędziesz się nieopłaconych faktur i uzyskasz finansowanie na bieżącą działalność firmy.
Właściwa firma faktoringowa – na co zwrócić uwagę?
Wybór firmy faktoringowej nie jest łatwym zadaniem. Jednak nie warto też się do niego zrażać, za to odpowiednio przygotować. Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy faktoringowej? Właściwa firma faktoringowa wyróżnia się elastycznością. Oferuje nie tylko usługę finansowania należności, ale także usługę zarządzania wierzytelnościami, windykacji oraz przejęcia ryzyka wypłacalności odbiorców. Co jeszcze wziąć pod uwagę?
Ważna jest wysokość limitu faktoringowego, czyli maksymalny poziom finansowania przedsiębiorstwa. Jeśli limit będzie zbyt niski, to może nie pokryć wszystkich faktur, które chcielibyśmy odsprzedać. Dlatego w pierwszej kolejności zwróć uwagę na wysokość limitu faktoringowego i czy odpowiada on potrzebom Twojej firmy. Dzięki temu będziesz mógł zapewnić sobie odpowiednie finansowanie.
Kolejną kwestią, której nie można pominąć, wybierając firmę faktoringową, jest stawianie dodatkowych wymagań przez faktora. Może się okazać, że firma faktoringowa ma sprecyzowane wymagania odnośnie do czasu, jaki firma powinna działać na rynku, czy wysokości obrotów. Wybierając firmę faktoringową, dokładnie przeanalizuj warunki, które oferuje. W ten sposób już zawczasu możesz zweryfikować, czy jest to dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.