Nowości technologiczne w branży produkcyjnej, które pozwalają wyprzedzać konkurencję

Nowości technologiczne w branży produkcyjnej, które pozwalają wyprzedzać konkurencję

Specjaliści są zgodni – cyfryzacja i automatyzacja polskich przedsiębiorstw to konieczność, jeśli firma chce odznaczać się konkurencyjnością w swojej branży. Jak wynika z raportu Siemens Digi Index z 2021 roku, wdrażanie nowoczesnych technologii prowadzi do oszczędności zasobów i czasu, optymalizacji produkcji czy zwiększaniu wpływów na rynku. Jakie nowości technologiczne zyskują na popularności i co mają wspólnego z przemysłem 4.0? O tym w niniejszym artykule.

Nowości technologiczne w przemyśle 4.0

Przemysł 4.0, lub inaczej czwarta rewolucja przemysłowa, to określenie stosowane w odniesieniu do obecnego charakteru wytwarzania towarów.

Korzystając ze zdobyczy 3 rewolucji przemysłowej, czyli wdrożeniu komputerów i programowalnych sterowników, obecnie dążymy do pełnej automatyzacji produkcji, a także łączenia w sieć wszystkich nowości technologicznych, takich jak czujniki optoelektroniczne, systemy RFID czy systemy wizyjne.

Opisany sposób prowadzi do powstania inteligentnej fabryki, która działa jak jeden, sprawny organizm. Wdrażanie nowości technologicznych obejmuje takie obszary zarządzania firmą i procesów wytwórczych, jak:

  • planowanie strategiczne,
  • organizacja i administracja,
  • integracja systemów,
  • produkcja oraz działania operacyjne,
  • zarządzanie danymi,
  • zastosowanie procesów cyfrowych.

Specjaliści pracujący nad raportem Digi Index 2021 zbadali stopień zaawansowania cyfryzacji ww. obszarów. Okazało się, że mimo wysokiej świadomości korzyści płynących z digitalizacji – wiele przedsiębiorstw wciąż nie opracowało odpowiednich strategii.

Można wymienić kilka przyczyn, m.in. brak środków na innowacje, obawy o długi okres zwrotu poniesionych kosztów czy brak właściwych planów wdrożeniowych. Warto jednak podkreślić, że nowości technologiczne to inwestycja, która się opłaca.

Jak nowości technologiczne wspierają codzienne zadania?

Nowości technologiczne przede wszystkim wpływają na tempo i jakość produkcji. Połączone w system narzędzia monitorują procesy wytwórcze, porównują komponenty i towary ze wzorcem, a także alarmują o nieprawidłowościach, co znacznie przyspiesza odsiewanie wadliwych elementów.

Zaawansowane technologicznie maszyny są również w stanie zaalarmować o usterkach na linii produkcyjnej, co pozwala zapobiec nieplanowanym, kosztownym przestojom i naprawić uszkodzone części przed wystąpieniem awarii.

Łap szkolenie z nowości technologicznych

Interesują Cię nowości technologiczne i chciałbyś dowiedzieć się o nich więcej? A może odpowiadasz za usprawnianie procesów w miejscu zatrudnienia i szukasz nowych możliwości? Możesz skorzystać z webinariów przygotowanych przez doświadczonych prelegentów, w duecie wystąpią:

  • specjaliści firmy Balluff, zajmującej się wdrażaniem i edukacją z zakresu nowości technologicznych dla hal produkcyjnych,
  • eksperci pracujący dla Schmalz – lidera na rynku automatyki podciśnieniowej i ergonomicznych rozwiązań manipulacyjnych.

Specjaliści Balluff prowadzą również akcję promocyjną z wykorzystaniem demobusa, w którym można z bliska przyjrzeć się działaniu nowych technologii, m.in. czujników IO-Link, systemów RFID czy systemów wizyjnych. Odwiedź stronę firmy – innovatingautomation.pl – i dowiedz się więcej.

Dodaj komentarz